Vrchol korupcie Slovensko dosiahlo už v 90. rokoch 20. storočia. V súčasnosti má štát výrazne menší dosah na náš každodenný život a verejná správa prešla zásadnými zmenami. Aj dnes však dochádza k veľkým korupčným kauzám a masívnemu zneužívaniu moci.
Témy súvisiace s korupciou a právnym štátom sa často stávajú predmetom manipulácie. Ich odhaľovanie je pritom sťažené komplikovanosťou jednotlivých prípadov a ich vyšetrovania, ako aj šírením poloprávd a zavádzajúcich tvrdení.
Ako sa zmenila miera korupcie na Slovensku za posledné roky a čo ukazujú štatistiky? Akú úlohu pri postihovaní korupcie zohrala vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice v roku 2018? Aký je v našom prostredí vzťah medzi témami ako právny štát, boj proti korupcii či nezávislé inštitúcie a dezinformačnými praktikami? Odkiaľ čerpajú slovenskí občania informácie o týchto témach? Môžu otázky korupcie a konkrétnych káuz zohrať významnú úlohu v kampani pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami? Aké je postavenie alternatívnych médií alebo konkrétnych politikov pri komunikácii týchto tém v online priestore a aké manipulačné techniky sú bežné? Aké dezinformácie či manipulácie sa šírili o kauze úmrtia bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského či v kontexte používania paragrafu 363?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s riaditeľom Transparency International Slovensko Michalom Piškom.
Podcast vznikol s podporou European Media and Information Fund.
Výhradnú zodpovednosť za akýkoľvek obsah podporovaný prostredníctvom European Media and Information Fund nesú autori a nemusí nevyhnutne odrážať postoje EMIF a partnerov fondu, Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute.