Očkovanie u psov je veľmi dôležitá forma profilaxie už od útleho veku. Očkuje sa 5 základných ochorení D (Distemper-psinka) H (Hepatitída) P (Parvoviróza) Pi (Parainfluenza) L (Leptospiróza) a 1 legislatívne povinné očkovanie R (Rabies – besnota)

Parvoviróza je spôsobená vysoko nákazlivým a vysoko rezistentným DNA vírusom CPV (psí parvovírus). Ovplyvňuje predovšetkým rýchlo sa deliace bunky tela, čo znamená, že najhoršie sú postihnuté črevný trakt a kostná dreň. Hoci sa parvovírus najčastejšie vyskytuje u šteniatok a dospievajúcich psov, môže postihnúť dospelých alebo starších psov, najmä ak nie sú očkovaní. Parvovírus je druhovo špecifický, takže ľudia majú svoju vlastnú verziu vírusu. To znamená, že ľudia nemôžu dostať parvovírus od psov a psy nemôžu dostať parvovírus od ľudí.

Parvovírus je neuveriteľne nákazlivé ochorenie, ktoré sa šíri rýchlo a efektívne. Šíri sa kontaktom s kontaminovanými výkalmi. Môže prežívať na povrchoch, v chovateľských staniciach, na rukách ľudí alebo na oblečení ľudí, ktorí boli kontaminovaní. Pes infikovaný psím parvovírusom začne vykazovať príznaky do troch až siedmich dní po infekcii. Infikované šteňa často prejaví letargiu ako prvý príznak a nemusí chcieť jesť. Často bude mať aj horúčku. Ako vírus postupuje, váš pes začne trpieť silným vracaním a krvavou hnačkou.

Ťažko choré šteniatka môžu skolabovať, mať vysokú srdcovú frekvenciu a podchladenie v dôsledku stupňa dehydratácie nastáva kolabs organizmu a následná smrť.

Psinka je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie domácich psov a iných zvierat, ako sú fretky, skunky a mývaly. Je to nevyliečiteľné, často smrteľné, multisystémové (postihujúce viaceré orgány) ochorenie, ktoré postihuje dýchací, gastrointestinálny a centrálny nervový systém. Psinka je spôsobená vírusom psinky (CDV) Aké sú klinické príznaky?

Ako pri všetkých infekčných ochoreniach, klinické príznaky sa môžu líšiť. Hlavnými klinickými príznakmi sú hnačka, vracanie, hustý žltý výtok z očí a nosa, kašeľ a v závažných prípadoch kŕče a neurologické príznaky. Psy, ktoré sa zotavia z choroby, sú často poznačené pretrvávajúcimi nervovými a svalovými zášklbami a opakujúcimi sa záchvatmi.

Hepatitída je definovaná ako zápal pečene. Ako špecifické ochorenie je infekčná hepatitída psov vírusová infekcia spôsobená adenovírusom (Canine adenovírus 1). Iné psovité šelmy (napr. líšky), ako aj vydry a medvede sa môžu nakaziť, ale pre ľudí je neškodný.

Vírus hepatitídy je prítomný v moči a výtokoch z nosa a očí infikovaných zvierat. V miernej forme môže mať postihnutý pes iba zníženú chuť do jedla, môže pôsobiť depresívne a mať miernu horúčku. U niektorých psov sa o jeden až dva týždne vyvinie zákal jednej alebo oboch rohoviek očí (tzv. modré oko). Psy môžu mať respiračné príznaky, ako je výtok z očí a nosa a kašeľ, ktorý je nerozoznateľný od iných foriem infekcií horných dýchacích ciest .

V závažných prípadoch, zvyčajne u mladých šteniatok, sa spolu s horúčkou, depresiou a stratou chuti do jedla objavuje bolesť brucha, vracanie, hnačka, edém (opuch s tekutinou pod kožou) hlavy a krku a žltačka. Takéto prípady sú často smrteľné.

Vírus parainfluenzy psov (CPIV) je vysoko nákazlivá vírusová infekcia pľúc. Je tiež jednou z najčastejších príčin psinkového kašľa (infekčná tracheobronchitída), akútneho alebo chronického zápalu dýchacích ciest. Symptómy CPIV pripomínajú psiu chrípku, ale ide o veľmi odlišný vírus vyžadujúci rôzne liečby a očkovania. Príznaky psej parainfluenzy sa môžu líšiť v závislosti od veku psa a prípadnej oslabenej imunity v dôsledku existujúceho ochorenia. Môžu sa prejaviť niektoré alebo všetky nasledujúce znaky: Pretrvávajúci kašeľ, Horúčka, Výtok z nosa, Kýchanie, Zápal oka, Letargia, Strata chuti do jedla.

Leptospiróza je bakteriálne ochorenie psov a iných cicavcov, ktoré postihuje predovšetkým pečeň alebo obličky. Baktériám, ktoré spôsobujú leptospirózu, sa darí vo vode a majú špirálovitý tvar s charakteristickým háčikom na jednom alebo oboch koncoch. Existuje mnoho druhov a sérovarov (kmeňov) Leptospira, z ktorých niektoré spôsobujú ochorenie u psov. Leptospiróza je zoonóza, to znamená, že infikovať sa môžu aj ľudia. Baktérie Leptospira sú prenášané hlavne potkanmi a inými hlodavcami, no môže ich prenášať takmer každý cicavec vrátane ľudí.

Existujú tri hlavné formy ochorenia:
Hemoragická. Vysoká horúčka s letargiou a stratou chuti do jedla. V ústach a na očnom bielku sa vyskytujú viaceré malé krvácaniny. Môže sa vyskytnúť krvavá hnačka a zvracanie. Táto forma je často smrteľná.

Ikterická. Začína ako hemoragická forma a mnohé z klinických príznakov sú rovnaké. Ďalším klinickým príznakom je prítomnosť žltej farby (žltačka alebo ikterus) v ústach a očných bielkach.

Renálna (obličky). Renálna forma spôsobuje zlyhanie obličiek. Títo psi sú veľmi letargickí, anorektickí (neochotní jesť) a môžu zvracať. Ich dych môže mať nepríjemný zápach a na jazyku sa často tvoria vredy. Medzi ďalšie príznaky patrí hnačka, nadmerné pitie (polydipsia) a príliš časté močenie (polyúria). Psy, ktoré prežijú akútnu renálnu formu, môžu zostať s chronickým ochorením obličiek.

Očkovaciu schému má mnoho veterinárov rozdielnu- ja odporúčam túto: začať očkovanie už v 6 týždňoch vakcínou DP, nasleduje v 9 týždňoch DHPPi, ktorá sa 12 týždni rekvacinuje DHPPi a pridáva sa L(4) a následne sa 16 týždňoch revackinuhe všetko DHPPi L4. Besnota-ak nepotrebujete cestovať tak očkovať v 6 mesiacoch. Ak potrebujete cestovať tak môžete besnotu očkovať od 3 do 6 mesiacov veku. Ale od očkovania besnoty musí prejsť 21 dní, až tak môžete vycestovať

Vypočujte si deviaty diel podcastu Veterina INAK s MVDr. Máriou Poláčkovou a dozviete sa viac.

Podcast VETERINA INAK Vám prináša Majka Poláčková, Milan Zimnýkoval a PODCAST_house.