Ako ukázali posledné mesiace, migrácia je pre nás stále témou, hoci si to neraz ani neuvedomujeme. Počas opatrení proti šíreniu Covid-19 si mnohí našinci uvedomili, ako ľahko môžu prísť o živobytie, ako im môžu zatvorené hranice zmeniť životy, akým luxusom otvorené hranice vlastne sú. Avšak za migrantov sa napriek tomu veľmi nepovažujú. A týka sa to aj mladých ľudí, ktorí cezhraničný pohyb považujú za samozrejmosť. Ako vnímame migráciu, kto je v očiach mladých na Slovensku migrant, a prečo sa sami ako migranti nevnímajú?
Vypočujte si podcast s Petrom Ivaničom a sociologičkou Lýdiou Marošiovou, v ktorom sa rozprávajú o kvalitatívnej sociologickej sonde iniciovanej mimovládnou organizáciou Človek v ohrození.
.podcast občianskeho združenia Liga za ľudské práva, ktorý sa venuje migrácii a príbehom utečencov.
Hosťka diskusie:
Lýdia Marošiová, sociologička z výskumnej agentúry Krajinka, ktorá realizuje prieskumy v teréne pre klientov od mimovládneho sektora po biznis. O.i. sa venuje témam spojeným s extrémizmom, ľudskými právami, či s vnímaním migrácie
Moderátor:
Peter Ivanič, člen mediálnej iniciatívy Svet medzi riadkami, spolupracovník Ligy za ľudské práva a Človeka v ohrození
.čo je to „Migračný kompas“?
24-dielna podcastová séria z dielne Ligy za ľudské práva, občianskeho združenia, ktoré podporuje utečencov a iných cudzincov žijúcich na Slovensku.
.čo je cieľom podcastu?
Venuje sa témam migrácie, integrácie cudzincov a azylu. Autorky a autori podcastu chcú zlepšiť informovanosť verejnosti a lídrov, ktorí ovplyvňujú nastavovanie politík v oblasti migrácie. Poslucháčov prevedú rôznymi témami, od základných pojmov až po rozličné expertné analýzy, a to prostredníctvom zaujímavých rozhovorov s odborníkmi aj s ľudmi, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy.
.ako „Migračný kompas“ vznikol?
Podcast vznikol v rámci rovnomenného projektu, ktorý realizuje Liga za ľudské práva, o. z. Nenávratný finančný príspevok je poskytnutý z prostriedkov Operačného programu Efektívna verejná správa z Európskeho sociálneho fondu.