Rámec slovenskej dezinformačnej scény je nastavený v podstate stále rovnako. Pohybujeme sa v naratívoch, ktoré sú už v spoločnosti takpovediac zakorenené. Masívna dezinformačná kampaň začala už v roku 2014 a smerovala aj na západné publikum. Naratívy z tohto obdobia teda tvoria základňu pyramídy proruskej propagandy, na ktorú sa dnes nabaľujú ďalšie dezinformačné aktivity, ľahko prispôsobiteľné aktuálnym podmienkam a situáciám.
Aké taktiky používajú prokremeľskí dezinformátori a propagandisti od roku 2014 a neskôr od začiatku plnoformátovej invázie na Ukrajinu v roku 2022? Ako môžeme rozdeliť naratívy zamerané na západné sankcie proti Rusku, podporu Ukrajiny, či podkopanie vzťahu Ukrajiny s jej parnermi a susednými štátmi? Ako dezinformačná scéna na Slovensku reagovala na zatykač na Vladimira Putina za vojnové zločiny a prečo bol vydaný? Ako bola naopak interpretovaná návšteva čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve?
Akú úlohu hrá v prokremeľskej vojnovej propagande téma údajnej výroby jadrových zbraní na Ukrajine? Môžu politickí aktéri pred predčasnými voľbami zneužívať tému vojny na Ukrajine na rozdeľovanie spoločnosti a získavanie politických bodov? Aký vývoj môžeme pred voľbami očakávať v rámci dezinformačnej scény? Na čo slúžilo prokremeľským aktérom strašenie mobilizáciou či údajným zaťahovaním Slovenska do vojny? Môže sa v kontexte predčasných volieb objaviť spochybňovanie volebnej legitimity a ktorí aktéri by s týmto naratívom mohli pracovať?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s riaditeľom Infosecurity.sk Petrom Dubóczim.
Podcast vznikol s podporou Európskej únie.