V poslednom období začala enormným spôsobom silnieť vlna nenávistných prejavov. Ľudia si prestali uvedomovať rozdiely medzi virtuálnym svetom sociálnych sietí a reálnym životom. Častokrát si neuvedomujú, že za svoje výroky na sociálnych sieťach majú úplne rovnakú zodpovednosť ako v realite.
Čo je iniciatíva Zastavme nenávisť, aké sú jej ciele a nástroje, s ktorými pracuje? Ako je pri ochrane osôb čeliacich nenávisti aktívny štát a jeho inštitúcie? Ktoré témy najviac viažu online nenávistné prejavy? Aké skupiny obyvateľstva v poslednej dobe čelili silnej nenávisti a šikane na sociálnych sieťach? Prečo v mnohých prípadoch nenávisti čelia médiá alebo mimovládne organizácie?
Aké je postavenie politických predstaviteľov v kontexte kritiky alebo rôznych foriem útokov v rámci politického boja? Kedy je možné silné útoky na politikov postihovať? Mala by byť sloboda prejavu regulovaná a aké limity by mali byť dodržiavané? Ako môžu postupovať bežní ľudia alebo mediálne známe osoby v prípade, že čelia online nenávisti a vyhrážkam?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s právnikom advokátskej kancelárie MCL Tomášom Langerom.
Podcast vznikol s podporou European Media and Information Fund.
Výhradnú zodpovednosť za akýkoľvek obsah podporovaný prostredníctvom European Media and Information Fund nesú autori a nemusí nevyhnutne odrážať postoje EMIF a partnerov fondu, Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute.