Konfucianizmus bol po dvetisíc rokov oficiálnou čínskou ideológiou, bol všeobecne prijímanou sústavou morálnych a etických kategórií a hodnôt, ako aj praktickou vedou pri riadení štátu.
Termín konfucianizmus je západného pôvodu a nemá čínsky ekvivalent. Najbližšími čínskymi termínmi sú výrazy RU 儒 a RUJIA 儒家. Výraz RU odkazuje k osobám a RUJIA k postupnosti osôb, rodokmeňu predávania určitého učenia. V tomto zmysle začína rujia Konfuciom v 6. storočí pr. Kr.
Konfucius je jedno z mála mien, ktoré je v súvislosti s Čínou známe po celom svete. Je významnou postavou svetovej kultúry, rovnako ako Buddha či Sokrates, pretože svojím učením spôsobil kvalitatívny šok, nielen v dejinách čínskej kultúry, ale v rámci celkovej reflexie o človeku. Na rozdiel od svojich indických, či gréckych súčasníkov, Konfucius nebol filozofom, ani nebol zakladateľom náboženského smeru. Jeho výnimočnosť ale spočíva v tom, že po tisícročia utváral čínske myslenia a ako prvý prišiel so všeobecne platným etickým poňatím človeka v celej jeho úplnosti.