Mier s Ruskom by mal byť iba taký, s akým bude súhlasiť Ukrajina, iné riešenie nepripadá do úvahy, tvrdí nový minister zahraničných vecí Rastislav Káčer. Použitie jadrových zbraní Ruskom nepredpokladá, ale vylúčené to podľa neho nie je. A ako Káčer vníma príklon šéfa SMERU k extrémistom? A prečo sa Slovensko bráni zastropovaniu cien plynu Úniou?
Na Ukrajine už viac ako pol roka zúri brutálny a krvavý konflikt, ktorý vyvolala agresia Putinovho Ruska. Táto vojna zásadne zmenila všetky geopolitické siločiary a stala sa bezprostrednou hrozbou aj pre Slovensko. Zároveň sme ako členovia EÚ silne zasiahnutí protiruskými sankciami ako i energetickou vojnou s putinovým režimom. Ako by mal vyzerať mier, ktorý raz napokon na Ukrajine musí zavládnuť a spúšťa sa na našej východnej hranici nová Železná opona?Prečo sú sankcie nevyhnutné, aj keď bolia i nás samotných? Témy a otázky pre nového ministra zahraničných vecí Rastislava Káčera. A ako tento dlhoročný skúsený diplomat vníma svoju politickú legitimitu v úlohe ministra, čo si myslí o predčasných voľbách a aký je jeho vzťah k svojmu šéfovi premiérovi Hegerovi či kolegovi Matovičovi?
A ako chce Európska únia bojovať proti vysokým cenám energií? S konkrétnymi návrhmi vystúpila v stredu v Európskom parlamente predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyen. Jedným z návrhov je i zastropovanie cien dovezeného plynu, s čím ale majú problém viacerí členovia Únie a medzi nimi aj my, Slovensko. V druhej téme dnšného podcastu sme sa na európske riešenia energetickej krízy pozreli očami europoslanca Ivana Štefanca.
Počúvate Aktuality Nahlas, pekný deň a pokoj v duši prajú Denisa Žilová a Braňo Dobšinský