Obnova Ukrajiny po vojne? Krajina bude musieť riešiť mnohé problémy. „Najväčšie problémy boli a budú v oblasti vymožiteľnosti práva, v reforme súdnictva, polície a prokuratúry. Rovnako bola vysoká aj korupcia,” opisuje bývalý minister financií Ivan Mikloš, ktorý je aj člen tímu expertov na obnovu Ukrajiny.
Ako bude vyzerať obnova Ukrajiny po vojne? Prečo sa tým EÚ zaoberá dnes a čo môže pomoc skomplikovať? V súvislosti s povojnovou Ukrajinou sa spomínajú aj paralely s Marshallovým plánom, no Ukrajina je v odlišnej situácii. V podcaste viac vysvetlí reportér redakcie Aktuality.sk Pavol Štrba.
Čo bude pri obnove povojnovej Ukrajiny a ako dlho to môže trvať? O téme sa rozprávame aj s bývalým ministrom financií Ivanom Miklošom, ktorý je zároveň členom vznikajúceho medzinárodného tímu expertov na obnovu Ukrajiny.
Jedným z dôsledkov ruskej agresie na Ukrajine je aj snaha o rýchlejšie rozširovanie Európskej únie. Je potrebné, aby sa zrýchlil proces integrácie krajín západného Balkánu.
V týchto krajinách dnes prichádza k stretu Európskej únie s ďalšími globálnymi či regionálnymi aktérmi ako je Rusko, Čína či Turecko. Rusku ide o politické vplyvy, oslabenie Európskej únie, energetickú závislosť, Číne zase o netransparentné obchodné záujmy. Okrem toho tieto štáty stále bojujú s korupciou, zlou ekonomickou situáciou, nerešpektovaním práv národnostných menšín a nevyrovnanými vzťahmi so susednými krajinami. Podľa odborníka na zahraničnú politiku, progres týchto krajín nie je taký, ako sa pôvodne očakávalo.
V druhej téme podcastu sme sa pozreli na šesticu krajín západného Balkánu a ich šance byť čo najskôr súčasťou EÚ. Denisa Žilová sa rozprávala s Tomášom Strážayom, odborníkom na zahraničnú politiku.
Podcast pripravili Denisa Hopková a Denisa Žilová.