Zažívame dobu rozkladu nielen spoločnosti, ale aj nádejí, že to aspoň teoreticky môže byť aj lepšie. Stali sme sa manipulovateľným spoločenstvom a čaká nás tak éra ďalšieho zahnívania a postupného úpadku, tvrdí sociológ Michal Vašečka. Zásadným je podľa neho fenomén narastajúcej a absolútnej nedôvery.
Narastajúca nedôvera, to je dnes zrejme kľúčový fenomén slovenskej spoločnosti. Nedôverujeme vede a vedcom snažiacim sa o kolektívnu vakcinačnú imunitu, no vzbura davov zasiahla aj Ústavný súd, ktorý stopol referendum o predčasných voľbách. Prestali sme dôverovať politikom, ale prestali sme veriť aj vedcom či iným autoritám.
Slovenská spoločnosť sa tak stáva mimoriadne manipulovateľná, tvrdí sociológ Michal Vašečka. Narastajúca nedôvera podľa neho tak doslova rozkladá celú spoločnosť a oslabuje i našu vzájomnú súdržnosť a schopnosť vidieť problémy či útlak a diskrimináciu iných.
Prečo sa stalo očkovanie doslova talebovskou „Čiernou labuťou“, teda témou, ktorá dokáže spoločnosť úplne rozvrátiť? Kam zmizli politici s víziami a hodnotami a prečo tí, ktorí by spoločnosť mali viesť sa naopak nechajú viesť internetovým davom? Prečo mizne rešpekt k autoritám ako sú Ústavný súd alebo vedci, no a napokon – ako to, že sa toľkí z nás doslova stratili v modernej spoločnosti 21. storočia a prečo zo Slovenska čoraz viac utekajú naše najlepšie mozgy?
Odpovie sociológ Michal Vašečka, počúvate Aktuality Nahlas, pekný deň vám želá Braňo Dobšinský.