Na Slovensku asi najznámejší kajúcnik – Ľudovít Makó, mal byť uprataný zo svojej funkcie na finančnej správe do tajnej služby a to s vedomím premiéra Matoviča. Takto boj s mafiánskym štátom nevyzerá, no špekulácie o tom, že to znedôveryhodňuje jeho výpovede kajúcnika to ale vôbec nepotvrdzuje, hovorí investigatívny reportér Aktualít Martin Turček.
Ľudovít Makó, bývalý šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy a dnes „Hlboké hrdlo“ slovenského korupčného watergate. Kajúcnik, ktorý svojimi výpoveďami potopil také vplyvné a mocné postavy ako Tibor Gašpar, Dušan Kováčik, Robert Krajmer či František Imrecze čím sa pred verejnosťou obnažil detailný obraz slovenskej chobotnice prepletenej až do najvyšších poschodí bezpečnostného aparátu. No a dnes sa zasa dozvedáme, že napriek miliónovým nevysvetleným majetkom či priam nehanebnému zneužívaniu funkcie sa na Makóa malo usmiať šťastie aj po voľbách. Z vplyvnej funkcie bol totiž presmerovaný do tajnej služby a to s vedomím rovno premiéra Matoviča.
Spochybňuje teda Makóovo angažmán v SIS jeho svedectvá kajúcnika a prečo sa práve on stal tým povestným „hlbokým hrdlom“? O Makóovom príbehu nám v dnešnom podcaste porozpráva investigatívny novinár Aktualít Martin Turček, ktorý sa tejto postave dlhodobo venoval už dávno pred voľbami.
V druhej časti Aktualít Nahlas sa pozrieme na možné pochybnosti o ústavnosti referenda o predčasných voľbách. Tých je totiž medzi právnikmi naozaj veľa. Advokát Michal Lipták však referendum o predčasných voľbách jednoznačne považuje za ústavný prejav vôle ľudu, ľudu ako suveréna tejto krajiny.
Pekný deň želá Braňo Dobšinský