Politické strany pred voľbami usilujú o vytváranie nových tém, na ktorých by získavali voličov alebo demobilizovali voličov ostatných strán. Vidíme napríklad systematické útoky na mimovládny sektor a obviňovanie mimovládnych organizácií z toho, že sú agentmi zahraničných záujmov. Okrem toho rezonujú domáce hospodárske témy a na pozadí zostáva aj téma vojny na Ukrajine. Množstvo ľudí je však už z konfliktu unavených.
Aké vnútorné témy boli prejednávané na nedávnom summite NATO vo Vilniuse? Čo je novo zriadená Rada NATO-Ukrajina a akú pozíciu prináša nášmu východnému susedovi? Aké perspektívy pre vstup
Ukrajiny do obrannej aliancie dnes existujú a čo musí integrácii predchádzať? Vyplývajú zo vstupu Ukrajiny do NATO určité riziká alebo by naopak rozšírenie dáždnika aliancie na ďalší štát v dlhodobom horizonte prinieslo záruky funkčnej kolektívnej obrany a odstrašenia?
Aké korene anti-amerických nálad môžeme identifikovať vo svete a na Slovensku? Z čoho vyplýva kritika používania kazetovej munície a prečo sa dodávky tejto munície z USA na Ukrajinu stali predmetom klamlivých či manipulatívnych naratívov?
Ktoré mýty o NATO sú predovšetkým prítomné v slovenskom informačnom priestore? Ako diskreditácia aliancie v spojení s anti-amerikanizmom napomáhajú pozícii Ruska? Prečo je v dezinformačnom ekosystéme prítomné prepájanie naratívov a tvorba väčších metanaratívov?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s riaditeľom Adapt Institute Matejom Kandríkom.