Nie každý deň je nedeľa, ale v niektorých kalendároch sa týždeň začína nedeľou. Ako sa mení meranie času a prečo nám nesedia otáčky?

Naklonenie zemskej osi a obiehanie okolo Slnka spôsobuje zmenu ročných období. Staroveký človek nemal po nociach veľa čo robiť, tak sa kukal na oblohu, všímal si vzorce a pravidelnosti a pekne to zaznemenával. Vznikali prvé kalendáre.

V piatok 23. septembra o 3:03 ráno nastáva v Bratislave jesenná rovnodennosť – slnko bude svietiť takmer presne 12 hodín a dni budú odteraz až do zimného slnovratu tesne pred Vianocami kratšie. Ponoríme sa do histórie kalendárov a vysvetlíme si, čo sa deje medzi Zemou a Slnkom a prečo nám onedlho bude len a len chladnejšie.

V 27. časti podcastu Slnečná zostava sa o rovnodennosti, slnovrate a kalendároch rozprávajú Marián Psár a Matúš Toderiška.

NOVINKA: Otvorili sme čitateľský krúžok! Ako prvú si spoločne prečítame klasiku od Isaaca Asimova Foundation (u nás ako Nadácia, alebo aj Základňa).

Špeciálnu epizódu jej venujeme 9. 10. 2022. Ak chcete mať z tejto časti čo najlepší zážitok, odporúčame vám prečítať si knižku tiež.

Nie ste si istí, ako si tento podcast vypočuť najlepšie? Pozrite si nášho sprievodcu podcastovými appkami:

https://zive.aktuality.sk/clanok/KaFWa78/ako-na-podcasty-aj-aplikacie-zadarmo-ponukaju-mnohe-funkcie-navyse/

V aktuálnej časti podcastu Slnečná zostava sa dozviete:

  • prečo vidíme kúsok slnečného kotúča, aj keď už fyzicky zapadlo za horizont,
  • ako sme sa vysporiadali s nepravidelným točením okolo Slnka,
  • kam sa podelo 10 dní v októbri 1582
  • a kedy si dávame pauzu od priestupného roka.

Podcast Slnečná zostava je súčasťou nášho redakčného podcastového feedu Technologický podcast SHARE | Živé.sk | HernáZóna.sk. Na odber všetkých nových dielov všetkých našich podcastov sa môžete prihlásiť cez platformy Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify alebo Deezer.