Slovensko nedávno navštívila delegácia europoslancov a bola sa pozrieť na vylúčené rómske komunity na východe Slovenska. Šéf výboru Európskeho parlamentu pre regionálny rozvoj Younous Omarjee následne uviedol, že je hanbou a škandálom pre Slovensko i Európsku úniu, že Rómovia vo vylúčených komunitách žijú v 21. storočí ako v stredoveku.
„Ľudia, ktorí prišli z výboru na Slovensko, sú ľudia žijúci vo vyspelých krajinách Európy. Nepredpokladali, že v tej istej Európe, ktorá je ambiciózna, napríklad v životnom prostredí, žijú ľudia, ktorí pijú vodu z potoka,” hovorí europoslanec Peter Pollák (Oľano), ktorý bol tiež súčasťou delegácie.
Europoslanec Peter Pollák v podcaste hovorí, že europarlament čoskoro môže prijať rezolúciu k čerpaniu eurofondov v rómskych komunitách. „Ak nebude čerpanie eurofondov v rómskych komunitách, tak môže nastať situácia, že nebude môcť obec a mesto čerpať pre iné typy projektov,” približuje Pollák.
Delegácia sa bola pozrieť aj na to, že ako sa v praxi využívajú peniaze, ktoré k nám z EÚ posielajú práve na zlepšenie podmienok v marginalizovaných rómskych komunitách. Prečo sa na Slovensku vo výraznej miere nevyužívajú eurofondy na zlepšenie životov Rómov vo vylúčených komunitách? Odpovie poslanec národnej rady a bývalý starostva Spišského Hrhova Vladimír Ledecký (poslanecký klub SaS).
Pozreli sme aj na to, ako je to v iných členských krajinách EÚ. Podľa antropológa a romistu Alexandra Mušinku má každá krajina trochu iný historický kontext – a to podľa neho do značnej miery limituje možnosti riešenia rómskej problematiky.
„V tejto téme podobne ako v mnohých iných panuje neuveriteľné množstvo mýtov, stereotyp, hoaxov a klamstiev. Od 90. rokov upozorňujeme, že to čo sa hovorí o Rómoch nie je pravda a je to vytrhnuté kontextu,” hovorí Mušinka.
Podcast vzniká v spolupráci redakcie Aktuality.sk a Európskeho parlamentu.
Podcast spracovala Denisa Hopková.