Čím sa Putinovi bude menej dariť na bojisku, tým viac sa bude „hrať“ s plynovými kohútikmi. Nadchádzajúca zima si bude vyžadovať šetrenie. Núdzový plán Bruselu je len odpoveďou na realitu. Pohľad na aktuálnu plynovú krízu očami energoexperta Karla Hirmana.

 

Ruský plyn sa stal horúcou témou leta. Stal sa Putinovou zbraňou voči Európe, ktorá je na ňom závislá. Práve z Ruska pochádza 42% plynu dovážaného do Európy. A hoci sa zatiaľ nenaplnili obavy, že by potrubia Nordstreamu 1 zostali po technickej odstávke suché, aktuálnou zostávajú stále otázky o jeho cene, ktorá je pre agresiu voči Ukrajine na historických maximách. Brusel síce prichádza s projektom pre prípad núdze, ktorý počíta s 15%ným obmedzením jeho spotreby, Medzinárodný menový fond však upozorňuje aj na hrozbu hospodárskej recesie v našich končinách, ak by Moskva predsa len pristúpila k plynovému embargu a partneri v Únii by nám nepomohli zdieľaním LNG terminálov. Čo Slovensku hrozí? Odpovie Karel Hirman, energoexpert.

 

V druhej časti podcastu sa pozrieme do veľkokapacitného asistenčného centra pomoci Ukrajincom v Bratislave. Služby poskytuje už viac ako štyri mesiace. Teraz rozširuje integračné aktivity. Novinkou sú jazykové kurzy či zóna pre seniorov a črtá sa aj väčšia spolupráca s úradom práce. Ako vyzerá pomoc utečencom v tomto centre?

 

Podcast pripravili Denisa Žilová a Jaroslav Barborák.