Je za nami týždeň, v ktorom sme sa bližšie dozvedeli, ako mohla vládna moc na čele s Robertom Ficom ovplyvňovať diskreditáciu politických protivníkov, či naopak chrániť „svojich ľudí“ pred zákonom; rovnako sme boli svedkami verdiktu ústavného súdu o protiústavnosti otázky, ktorou chcela opozícia skrátiť volebné obdobie a reakcií naň; a pred špecializovaný trestný súd sa posadila niekdajšia hlava špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik, paradoxne v prípade mafiánskej skupiny takáčovcov. To je len čas higlightov odchádzajúceho prvého prázdninového týždňa, ktorý bol rekordným aj na horúčavy. Obzrieme sa za ním s Petrom Bárdym, šéfredaktorom a komentátorom portálu Aktuality.sk
„Vôbec ma neprekvapili reakcie Roberta Fica, Petra Pellegriniho, Borisa Kollára a Igora Matoviča na verdikt ústavného súdu. V službách populizmu sú ochotní povedať a podporiť čokoľvek, čím sa zapáčia svojim voličom. Neopierajú sa pritom o tradíciu demokratických inštitúcií či o rešpekt k zákonu a ústave“, reaguje Bárdy.
„Ukazuje sa, že Andrej Kiska nebol až tak ďaleko, keď hovoril, že Slovensko je mafiánskym štátom“, šéfredaktor Bárdy takto reaguje na aktuálne súdne procesy, v ktorých napríklad kajúcnik Ľudovít Makó hovorí o 50 tisícovom úplatku pre niekdajšieho špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, či otvorene hovorí o stretnutiach na úrade vlády za prítomnosti Roberta Fica a Roberta Kaliňáka, kde sa mala pilotovať diskreditácia politických protivníkov.
„Treba povedať, že o podobných stretnutiach a veciach, ktoré kontextovo zapadajú do týchto udalostí, hovoria aj ďalší obvinení nezávisle od seba. Nemyslím si, že Robert Fico a Peter Pellegrini dnes spávajú pokojnejšie ako pred dvomi-tromi rokmi. Predpokladám, že je to pre nich stresujúce.“
V právnom štáte však musia byť podľa šéfredaktora Bárdyho obvinenia podložené neprestrielnymi dôkazmi, čo je úlohou orgánov činných v trestnom konaní.
Moderuje Jaroslav Barborák.