„Chýba im ľudská blízskosť a dotyk, hladia nás aj cez tablety a mobily“. Tak opisuje svoju skúsenosť so seniormi Mariana Bódyová z OZ Červený nos. Profesionálka, ktorá lieči aj smiechom.
Na Slovensku je už druhý rok viac starých ako detí. Seniorov nad 65 rokov je takmer deväťstotisíc. Zariadení, ktoré sa o nich starajú, je však len necelá tisícka. V pandemickej dobe im však pribúda starosť naviac – boj s následkami izolácie.
Práve tu podávajú pomoc zdravotní klauni z Občianskeho združenia Červený nos. Šesťdesiatka profesionálov navštevuje okrem nemocníc aj tridsiatku seniorských zariadení po celom Slovensku.
Starčekom a starenkám vracajú chuť do života aj programom Smiech nepozná vek. „Lebo smiech aj lieči“, ako tvrdí Mariana Bódyová alias sestrička Bodka či Milka. „Búrame im stereotypy, aby sme ich vyvádzali z izolácie bolesti a samoty a prebúdzali ich pre prítomnú chvíľu“, dodáva.
Zdravotní klauni chodia za seniormi už desaťročie. Posledný rok je však poznačený pandémiou – geriatrie a domovy dôchodcov tak navštevujú aj online formou. Prichádzajú však o dôležitý rozmer terapie – o dotyk.
Nakoľko je smiech slepý k veku? Čo prebúdza v senioroch? A ako mu vstúpila do života koronakríza? Téma pre Marianu Bódyovú alias sestričku Bodku.
Moderuje Jaroslav Barborák.