„Sme radi z každého kroku, čo nás vracia do normálu“. Medzi knihami bratislavského Artfóra nahlas uvažuje Ivana Taranenková, ktorá prišla medzi svoje obľúbené knihy. Sú nielen jej koníčkom, ale aj profesiou. Stojí na čele Ústavu slovenskej literatúry SAV. „Ja som už na to čakal ako na spásu“, reaguje na uvoľňovanie opatrení ďalší zo zákazníkov tohto kníhkupectva Oldřich Bránecký, dôchodca, niekdajší učiteľ. Cestou sa stihol zastaviť aj v kaderníctve, ktoré tiež otvorilo po takmer dvoch mesiacoch nútenej „koronaodstávky“.
Obraz a atmosféru spomínaného kníhkupectva môžeme v týchto hodinách kľudne nahradiť módnym butikom, predajňou nábytku, či pohostinstvom s vonkajšou terasou. Ide všetko o príklady uvoľňujúcich sa protiopatrení na Covid19, ktorý zatlačil život na Slovenska na dva mesiace najmä do priestorov domácností. Ich majitelia či prevádzkari by reagovali podobne, ako Veronika Michalová, ktorá ktorá stojí na čele bratislavskej predajne Artfóra. „Tešíme sa, že môžeme opäť privítať našich zákazníkov. Bez nich by sme tu neboli.“
Radosť však striedajú aj obavy z ďalšieho vývoja. „Už teraz sa pripravujeme na krízu, ktorá môže byť ešte horšia, ako tento čas odstávky“, hovorí Veronika Michalová.
Nemáme sa obávať krízy? A čo prinesú našej ekonomike najbližšie mesiace? Otázky, na ktoré sme sa pozreli s ekonómami Michalom Páleníkom a Martinom Kahancom.
„Je dosť možné, že na úroveň, ktorú sme dosahovali v roku 2019, sa vrátime až v roku 2022“ – reaguje Martin Kahanec zo Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce.
Moderuje Jaroslav Barborák.