Slováci sú finančne negramotní. Hovoria o tom najnovšie prieskumy viacerých inštitúcií. Podľa expertov sa Slováci vedia svojimi financiami chváliť, horšie je to však s praktickými zručnosťami.

Národná banka Slovenska konštatuje rekordné tempo zadlžovania Slovákov, nízku tvorbu úspor a nelichotivý fakt, že tie, ktoré úž máme, spravidla zle investujeme. Príkladom má byť druhý dôchodkový pilier a 80% úspor v najslabších fondoch.

Podľa nedávneho prieskumu agentúry Focus pre Partners Investments u nás investuje pätina obyvateľov (18%). Približne rovnaký počet sa napríklad do investovania nepúšťa, lebo sa im to zdá nezrozumiteľné (17%). A desatina hovorí, že o investovaní ani len netuší.

Obraz dopĺňa aj štúdia Ľudovíta Ódora (viceguvernér NBS), podľa ktorej náš druhý dôchodkový pilier mohol za tých pätnásť rokov zarobiť raz toľko, v porovnaní s tým, čo doňho ľudia vložili. Dnešných vyše osem miliárd dôchodkových úspor mohlo byť na úrovni 15-tich. Má to však háčik – ak by ľudia – a v tomto prípade nielen sporitelia, ale aj politici a správcovia – zhodnocovali tieto úspory inak.

Toto všetko otvára otázku – nakoľko sme my Slováci zbehlí vo financiách, v ich obracaní? A čo robiť, aby sa to zlepšilo?

Odpovie Andrej Králik zo spoločnosti Partners Group.

Moderuje Jaroslav Barborák.