"Ustanovujúca schôdza je dôležitá preto, že poslanci skladajú sľub, a zároveň sa kreujú orgány. Volí sa predseda, podpredsedovia, predsedovia výborov. Býva zvykom, že už je zrejmé kto má väčšinu. Ak by to nemalo byť zrejmé, môže sa parlament dostať do situácie, že nebude schopný zvoliť si vedenie. Tu je kuriozita, že predseda a podpredsedovia parlamentu zostávajú vo funkcii až do voľby nových, aj ak neobhájili mandát. takže Boris Kollár bude predsedom parlamentu, až kým nová väčšina nezvolí jeho nástupcu minimálne 76timi hlasmi," vysvetľuje Procházka čo by nastalo v Národnej rade, ak by sa väčšinu nepodarilo zostaviť za 30 dní.

Aké má prezidentka právomoci? Môže hovoriť do nominácií ministrov? Ako bude vyzerať zahraničná politika, ak by bol premiér Robert Fico a s prezidentkou sa na postoj k Ukrajine nezhodne? A ako by vyzeralo odvolávanie Daniela Lipšica? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s ústavným právnikom Radoslavom Procházkom.

Newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://komentare.sme.sk/t/9122/zkh-pise⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 

 – 

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

– 

Všetky podcasty denníka SME nájdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 

– 

Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠SME.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/podcast⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 

– 

Odoberajte aj denný newsletter ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠SME.sk⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ s najdôležitejšími správami na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/suhrnsme⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 

– 

Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH