Ako vznikajú rebríčky top podcastov Apple a Spotify

Na webe skpodcasty.sk nájdete na hlavnej stránke rebríčky, ktoré ukazujú zoznam najlepších slovenských podcasty podľa Spotify a zoznam najlepších slovenských podcastov podľa Apple Podcastov.

Tieto rebríčky preberáme priamo od Spotify a Apple. Spotify vo svojom rebríčku uvádza viac ako 300 miest* a Apple ich má takmer 600. Môžete si tak napríklad pozrieť, ktoré slovenské podcasty obsadzujú popredpné priečky v rebríčkoch a ktoré sa umiestňujú nižšie.

[ Pozrite si aktualizovaný zoznam všetkých slovenských podcastov. ]

Slovné spojenie „najlepšie podcasty“ je však pomerne nejednoznačné až subjektívne. Pre jedného človeka môže byť najlepším podcastom spravodajský denný podcast a pre druhého zábavný.

Okrem toho, rebríčky od Spotify a Apple zachytávajú zoznam najlepších podcastov „práve teraz“. To znamená, že v čase sa menia. A môže sa stať, že v rebríčku uvidíte podcast, ktorý sa tam opäť už nikdy nevyskytne. Naopak niektoré podcasty sa tam držia stále.

Aj Spotify aj Apple majú vlastné pravidlá pre umiesňovanie podcastov v rebríčkoch najlepších.

Ako vzniká rebríček najlepších podcastov na Spotify?

Rebríčky najlepších podcastov na Spotify
Rebríčky najlepších podcastov na Spotify. | Zdroj: Spotify

Toto píše Spotify o svojom rebríčku podcastov:

Rebríčky podcastov Spotify majú slúžiť ako jediné miesto na objavovanie nových relácií a sledovanie toho, čo počúva zvyšok sveta. Ale viac než to, sú tiež výsledkom nášho záväzku k transparentnosti voči tvorcom, ktorí vedia pochopiť, aké faktory ovplyvňujú naše rebríčky a ako sa môžu umiestniť na úspech.

V blogu Spotify ďalej vysvetľuje, že rebríčky podcastov merajú iba aktivitu na Spotify. Najlepšie podcasty na Spotify sú určené kombináciou celkového počtu sledovateľov a počtu nedávnych jedinečných poslucháčov.

A najlepšie epizódy sú určené výlučne počtom jedinečných poslucháčov v daný deň. Podľa streamovacej služby to poskytuje najlepší pohľad na to, čo je momentálne zaujímavé.

Pre každú krajinu existujú samostatné rebríčky podcastov. Spotify začalo v niektorých krajinách zverejňovať podrobnejšie rebríčky, ale u nás zatiaľ nie sú dostupné.

Ak tvorca podcastu používa audio prehrávač Spotify, ktorý služba poskytuje, takétho prehratia sa nezapočítavajú do čísel Spotify.

V niektorých krajinách prevádzkuje Spotify špeciálny web s podrobnejšími rebríčkami podcastov. Slovensko medzi krajinami zatiaľ nie je dostupné.

Ako vzniká rebríček najlepších podcastov na Apple Podcastoch?

Rebríčky najlepších podcastov na Apple Podcastoch.
Apple Podcasty. | Zdroj: Apple

Pre portál Podnews Apple odhalil, ako vznikajú ich rebríčky:

Rebríčky najlepších podcastov na platforme Apple Podcasty zahŕňajú kombináciu nových odberov, aktivity prehrávania a miery dokončenia; hodnotenia a recenzie nie sú zahrnuté v týchto grafoch.

Podľa Jamesa Cridlanda sa pridanie aktivity prehrávania a miery dokončenia stalo v júli 2019. Predtým boli rebríčky Apple Podcastov jednoducho založené na nedávnych odberoch.

Inými slovami, umiestnenie nejakého podcastu v rebríčkoch Apple Podcastov odráža najmä počet nových sledovateľov a mieru počúvania podcastu poslucháčmi.

Takto sa môže aj nový podcast s relatívne malým počtom odberateľov (poslucháčov, ktorí si nastavili odber podcastu) ocitnúť na vrchole rebríčku najlepších podcastov na Apple Podcastoch.

Rovnako ako pri používaní Spotify audio prehrávača na webe ani používanie prehrávača Apple Podcastov sa nezapočítava do žiadnej analýzy Apple Podcastov.

* Spotify nedávno zmenilo spôsob zobrazovania top podcastov, celý rebríček je dostupný len v aplikácii.

[ Naposledy aktualizované 12. 6. 2022 ]