Známe tváre boja proti dezinformáciám, hoaxom a šíreniu bludov sa po voľbách museli z ministerstiev zbaliť a odísť. Avšak nielen oni, ale aj radoví štátni úradníci. O boji proti dezinformáciám zo strany štátu ale už príliš nahlas nepočuť.
O ich odchode, ale aj o ich súčasnom fungovaní, o sociálnych sieťach a hybridných hrozbách sa Jana Krescanko Dibáková rozprávala so zakladateľmi NEST Institute, organizácie, ktorá bojuje proti dezinformáciám - Domiciánom Zahorjanom a Patrikom Haburajom, ktorí v minulosti pôsobili v Centre boja proti hybridným hrozbám pod Ministerstvom vnútra SR a vytvorili napríklad rebríček najvplyvnejších účtov na telegrame.
„Došlo aj k úprave našich platov a bolo nám naznačené, že budúcnosť nie je za takých podmienok ako predtým. V podstate to bola obojstranná dohoda, lebo podmienky boli z našej strany neakceptovateľné. Netýkalo sa to len financií, ale hlavne náplne práce,“ hovorí Zahorjan o ich odchode z centra.
Štát podľa odídených úradníkov rezignoval na boj proti hybridným hrozbám, naopak, občas kráča presne oproti tomu, čo sa nazýva strategickou komunikáciou. Inak by Úrad vlády neprišiel s obhajobou Bombica na úkor zložiek presadzujúcich právo spochybňujúc ich dôveryhodnosť.
Rozhovor je výsledkom projektu Hoaxy a podvody v spolupráci s denníkom SME.
V relácii s Domiciánom Zahorjanom a Patrikom Haburajom zaznelo:
Ako prebiehal ich odchod z ministerstva vnútra. Čo Centrum boja proti hybridným hrozbám rieši teraz. Čo si myslia o súčasnej strategickej komunikácii štátu. Aké dôsledky môže mať nedôvera v štátne inštitúcie. Na čo si dať pri rétorike politikov pozor. Čo konkrétne sa dá nazvať hybridnými operáciami a aké naratívy sa šíria na sociálnych sieťach. Aké sociálne siete sú najčastejšie používané na ich šírenie. Či sa vplyv dezinfluencerov dá rátať podľa počtu sledovateľov. Prečo môžu byť deepfake videá a umelá inteligencia výzvou budúcnosti.
See omnystudio.com/listener for privacy information.