Rok po voľbách je Slovensko v opare nevraživej atmosféry a pri moci sú viacerí radikálni konzervatívci. Takýto obraz vidia Peter Weiss a Béla Bugár, politici, ktorí slovenskú parlamentnú scénu sprevádzali od Novembrových čias. Obmedzovanie parlamentných diskusií, radikálny a dehumanizujúci slovník, prijímanie zásadných rozhodnutí bez odbornej oponentúry sa opakovane odráža na kvalite zákonov. Tie sa následne musia prepracovať.
Politici by sa mali pokúsiť o spoločenský konsenzus v základných otázkach a venovať sa hľadaniu riešení pre zlepšenie života občanov, nekopírovať bývalú vládu v konfliktoch. Diskusie o konsolidačnom balíčku skrátené na minimálny čas by ako koaliční predstavitelia nepripustili. Ako však tvrdia, nebude to jednoduché zmeniť, zmenil sa totiž samotný Robert Fico.
Z politika, ktorý bol schopný načúvať argumentom je dnes človek, ktorý už nehľadá kompromisy a spolu s niektorými koaličnými predstaviteľmi sa ocitol v situácii, že tvrdým slovníkom potrebuje vyhovieť radikálnym voličom. Po atentáte nevyužil možnosť priniesť spoločnosti zmier. Opozícia však len reaguje na témy, neprináša vlastné. Bývalé tváre vysokej politiky vidia v KDH mimoriadne konzervatívne prúdy, ktoré môže lákať podporiť súčasnú vládu. Vláda by sa zároveň podľa B. Bugára a P. Weissa mala vyhnúť tomu, že do vyšetrovania veľkých prípadov bude akokoľvek zasahovať. Politika by mala prestať byť o snahe definitívne zničiť nepriateľa.
See omnystudio.com/listener for privacy information.