Je dnes cirkev tolerantnejšia a otvorenejšia, ako bola v čase, keď na Petrov stolec nastupoval pápež František? Nakoľko je dôležité, aby vo svete, kde sa na počkanie rúca doterajší aký-taký svetový poriadok, mali veriaci i neveriaci pozitívnu autoritu?
V relácii ARÉNA s Janou Krescanko Dibákovou sa publicista a teológ MICHAL HAVRAN pozerá na budúcnosť cirkvi, ktorej sila v Európe slabne, no naberá na intenzite na iných kontinentoch. Prinesie nový pápež z iného kontinentu viac porozumenia?
Ako hovorí Havran, možno skôr prehĺbi rasistické predsudky, no zároveň ukazuje, že súčasný teologický jazyk už asi rímskokatolíckej cirkvi nepostačí: "František ukázal, že existujú oveľa zásadnejšie problémy ako tie, ktoré riešia do seba zahľadení Európania.
Poznal mizériu tretieho sveta, takú naozajstnú mizériu, nie takú tiktokerskú mizériu bielych ľudí, že neviem, akú si dám dnes matchu. Zaoberal sa problémami ľudí, ktorí často nemali prístup k pitnej vode, k liekom."
V ARÉNE s Michalom Havranom zaznelo:
či vnímajú pápeža inak katolíci, inak protestanti a iné cirkvi kam smeruje vývoj v cirkvi a prečo nebude stačiť jej súčasný teologický jazyk či môže byť cirkev opäť konzervatívnejšia alebo sa nevyhnutne mení s vývojom čo sa zmení a nezmení v našich kostoloch prečo bol František "mystik"See omnystudio.com/listener for privacy information.