Prvá generácia Vietnamcov na Slovensku sú väčšinou podnikatelia. Často nemali na výber. „Bez obchodu, bez blahobytu,“ znie vietnamské príslovie. Ich deti však majú už aj také profesie ako chirurg, policajt alebo fotografka.
Vietnamci sú extrémne pracovití a najmä tí, ktorí sa k nám prisťahovali, sú zvyknutí pracovať od rána do večera, aspoň 6 dní v týždni po celý rok, bez dovolenky. Oddych nepoznajú, považujú ho za stratený čas, ktorý by sa dal využiť na zarábanie. Poznajú vôbec work-life balance a nehrozí im vyhoretie?
Slovenskí Vietnamci pochádzajú väčšinou z chudobných rodín, pretože bohatí z Vietnamu neodchádzajú. Mnohí zamestnávajú iných Vietnamcov, a to aj zo slovensko-vietnamských rodín, aj priamo z Vietnamu. Na Slovensku sú tak dve skupiny Vietnamcov – tí, ktorí tu trvalo žijú, a tí, ktorí sem prišli iba pracovať do bistier a nechtových štúdií. Prvá skupina vychováva deti na Slovensku – to sú už rodení slovenskí občania, tzv. banánové deti. Druhá skupina často necháva svoje deti vo Vietname a posiela im veľkú časť svojho platu.
A ako sú na tom deti slovenských Vietnamcov? Dedia rodinné biznisy, alebo si hľadajú svoju vlastnú cestu?
Moderátorkou podcastu Banánové deti je slovenská Vietnamka Claudia Alner. Autorom scenára je Peter Hanák.
Mentioned in this episode:
FOODLAND – Banove deti