Sexuálne násilie sa v spoločnosti často spája výhradne so ženami ako tými, na ktorých je násilie páchané, a s mužmi ako tými, ktorí násilie páchajú. Realita je však oveľa komplexnejšia. Sexuálne násilie sa týka nás všetkých a môže sa s ním počas života stretnúť ktokoľvek - aj muži. Napriek tomu sa však o tejto téme takmer vôbec nehovorí. V tom, aby muži o svojich bolestivých zážitkoch prehovorili, im bráni trauma, stigma či rôzne stereotypy.
V tretej epizóde podcastu Medúza 2025 počúvate spoveď slovenského herca Olivera Oswalda, ktorý v roku 2023 verejne prehovoril o vlastnej skúsenosti. Odvaha mužov hovoriť o sexuálnom násilí je stále skôr výnimkou než pravidlom. Spoločenské očakávania, ktoré mužov stavajú do role „tých silných a dominantných“, im bránia prehovoriť a ukázať zraniteľnosť.
Problém je však aj v tom, že mnohí muži si ani nemusia uvedomiť, že to, čo sa im stalo, bolo sexuálne násilie. Spoločnosť bagatelizuje sexuálne násilie voči mužom, mnohí ho zosmiešňujú alebo považujú za neškodné. Tanečník Matyáš Adamec v podcaste otvorene hovorí o tom, ako sa ho na verejnosti nevhodne dotýkala staršia žena. Ak by bola situácia opačná, nik by nepochyboval o tom, že išlo o sexuálne obťažovanie. Sexuálne násilie je však v tomto „spravodlivé“ a nerozlišuje. Prežívanie traumy je rovnaké pre mužov aj ženy.
O tom, ako často sa muži stretávajú so sexuálnym násilím, prečo ich prípady zostávajú nenahlásené a prečo sa spoločnosť stále zdráha o tejto téme hovoriť, rozprávajú psychológ Andrej Kuruc a vyšetrovateľ Matej Pešta. V podcaste sa tiež pozeráme na právne aspekty a to, prečo môže byť skracovanie premlčacích lehôt za znásilnenie nebezpečné pre spravodlivosť.
Je načase zbúrať tabu a otvorene hovoriť o tom, že sexuálne násilie sa môže týkať každého. Každý, kto ho prežije, si zaslúži pomoc, podporu a pochopenie, a to bez ohľadu na pohlavie, vek či spoločenské očakávania.
Zdroj zvukov: Medúza 2023, Instagram/oswaldphotoss, Europa2,
Medúza 2025 je projektom neziskovej organizácie Centrum Slniečko, ktorá už 25 rokov pomáha preživším domáceho a sexuálneho násilia. Bez podpory darcov by to však nešlo. Ak je aj vašou túžbou bezpečnejšia, morálnejšia a vyspelejšia spoločnosť, svojou troškou im v tom môžete pomôcť. Staňte sa pravidelným darcom.
Už len pár eur mesačne dokáže pomôcť poskytnúť ubytovanie matke s dieťaťom, ktorá nemá kam ujsť, alebo zabezpečiť terapeutickú pomoc týranému dieťaťu.
Viac informácií nájdete na tomto odkaze: https://linktr.ee/centrumslniecko
—
Ak vy alebo niekto vo vašom okolí zažíva akúkoľvek formu násilia - domáce, sexuálne, ekonomické, psychické či fyzické, kliknite na www.bezmodrin.sk alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši.
Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá Centrum Slniečko, n.o. (v anglickom jazyku The Sun Center).