Čo je to bezpečný priestor? Pre mnohých sú to zamknuté dvere, bezpečná ulica či antivírus v počítači. Bezpečný priestor však znamená aj prostredie, v ktorom sa všetci môžeme cítiť rešpektovaní a chránení, bez ohľadu na pohlavie, vek či profesiu. Žiaľ, na našich školách, pracoviskách či v šoubiznise je sexuálne obťažovanie a násilie stále realitou, o ktorej sa hovorí iba pramálo.
V piatej epizóde podcastu Medúza 2025 sa pozrieme na to, ako vyzerá sexuálne násilie a obťažovanie na pracovisku, v umeleckej brandži, ale aj v školskom prostredí. Známe slovenské Herečky Karin Hajdu, Kristína Tormová, Dominika Kavaschová a Zuzana Vačková hovoria o svojich osobných skúsenostiach so sexuálnym obťažovaním, ktoré sa nevyhlo ani slovenskému šoubiznisu. Herec a spevák Martin Madej približuje, ako môže pozornosť médií či verejnosti prinášať situácie, ktoré hraničia s útokom či obťažovaním. A to aj v detskom či tínedžerskom veku.
V piatej epizóde s názvom Toxické pracoviská počujete aj hlas Bohunky Koklesovej, rektorky Vysokej školy výtvarných umení, ktorá sa otvorene postavila proti šikane a sexuálnemu obťažovaniu na pôde školy. Vysvetľuje, ako sa dá podobným situáciám čeliť systematicky, ako sa dajú anonymné svedectvá premeniť na ozdravný proces pre celú inštitúciu a ako možno vybudovať bezpečné prostredie aj tam, kde predtým panovalo mlčanie a strach.
Epizóda taktiež upozorňuje na toxické prostredie sociálnych sietí, bulváru či spoločnosti, kde sa slová stávajú zbraňami. Nejde len o slovné útoky či nenávistné komentáre na sociálnych sieťach, ale aj o vytváranie atmosféry, ktorá podporuje nenávisť, útoky, šírenie predsudkov a normalizáciu násilia.
Ako sa proti tomu brániť? Ako môže každý z nás zmeniť atmosféru vo svojom okolí? Odpoveď je jednoduchá: Prvým krokom k zmene je zareagovať na nevhodné správanie, ktorého sme svedkami. Budovanie bezpečného priestoru sa totiž začína tam, kde sa končí ticho.
Medúza 2025 je projektom neziskovej organizácie Centrum Slniečko, ktorá už 25 rokov pomáha preživším domáceho a sexuálneho násilia. Bez podpory darcov by to však nešlo. Ak je aj vašou túžbou bezpečnejšia, morálnejšia a vyspelejšia spoločnosť, svojou troškou im v tom môžete pomôcť. Staňte sa pravidelným darcom.
Už len pár eur mesačne dokáže pomôcť poskytnúť ubytovanie matke s dieťaťom, ktorá nemá kam ujsť, alebo zabezpečiť terapeutickú pomoc týranému dieťaťu.
Viac informácií nájdete na tomto odkaze: https://linktr.ee/centrumslniecko
—
Ak vy alebo niekto vo vašom okolí zažíva akúkoľvek formu násilia - domáce, sexuálne, ekonomické, psychické či fyzické, kliknite na www.bezmodrin.sk alebo kedykoľvek zavolajte na bezplatnú Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212. Pomoc je nablízku a cesta von existuje. Ide to aj bez modrín, na tele či na duši.
Realizované s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Za obsah tohto dokumentu výlučne zodpovedá Centrum Slniečko, n.o. (v anglickom jazyku The Sun Center).