Biblické texty: Žalm 123; Lk 18:9-14

Homília: Jozef Kerekréty

Karikatúru o farizejovi a mýtnikovi inšpirovala udalosť z ulice. Ježiš ju premiestnil do chrámu, priamo pred Božiu tvár, ako keby sa inde ani neodohrávala. Slová vložené do úst farizeja demaskujú jeho skutočné myšlienky o sebe, o Bohu a o druhých. V slovách vložených do úst mýtnika, ukazuje v čom spočíva účinná ľútosť = pokánie.

Čo hovorí príbeh o našich vnútorných bojoch a deformáciách, o ich príčinách, ale aj východiskách z krízy medziľudských vzťahov? Ako sa stávame spokojní sami so sebou?

=====================================================

PODOBNOSŤ ČISTO ZÁMERNÁ

(Séria homílií o Ježišových podobenstvách)

V sérii sa počas tohto neľahkého obdobia zastavujeme nad desiatimi podobenstvami/ilustráciami, ktoré rozprával Ježiš.

V nich nám dáva Ježiš možnosť nahliadnuť do jeho mysle, spôsobu rozmýšľania o svojom poslaní a o rôznych dôležitých otázkach života.

Prečo dnes rozmýšľame o podobenstvách Ježiša Krista?

Viac ako jedna tretina Ježišovho učenia v synoptických evanjeliách je predkladaná cez podobenstvá. Podobenstvá predstavujú krásny príklad toho ako Ježiš kontextualizoval svoju reč prostrediu, v ktorom žil (robil ju zrozumiteľnou a uveriteľnou.

Slovo podobenstvo je prekladom z gréckeho slova parabolae čo znamená prirovnanie pozorovaním. Podobenstvo je teda “pozorovaná podobnosť” večného, transcendentného s tým, čo je blízke nasej každodennej životnej skúsenosti. Bolo metódou vyučovania v židovskej škole – niečo vonkajšie, pozorovateľné, zemské, hmatateľné, bežne zažívané bolo použité na vysvetlenie istej duchovnej pravdy. Podobenstvá sú strohé, neposkytujú zbytočné informácie, často majú prvky preháňania či prekvapenia, niekedy sú predkladané pred poslucháča ako paradox, nútia nás rozmýšľať a až radikálne meniť naše myslenie a postoje.

Táto séria homílií je príležitosťou vstúpiť do týchto ilustrácií a príbehov, zahĺbiť sa v nich a cez ne porozumieť svetu, v ktorom žijeme, jeho výzvam aby sme mu vedeli primerane slúžiť: staneme sa podobenstvom pre svoje okolie, ktoré nás bude čítať a cez ktoré ono porozumie svojej životnej situácii.