Rútime sa do povrchnosti. Aj vo fotografii jedla to je žiaľ tak. Veta “To bude tak stačiť” nám ubližuje.

 

K fotografovaniu jedla sa dostal náhodou. Jedného dňa bolo treba vo vydavateľstve, kde pracoval, fotiť kuchárske knižky a tak mu to prischlo. “V úvode som sa s tým trápil. Nešlo mi vytvoriť zátišie a bojoval som s kompozíciou. Fotografiou sa prispôsobujem klientovi, podľa toho, čo je potrebné dosiahnuť. Dnes už mám nafotených viac ako šesťdesiat kníh a desiatky výstav”, hovorí Dušan Křístek.  

 

Vďaka tomu, že fotí, si vyberá kvalitnejšie jedlo keď sa ide najesť. Ako sám potvrdil: “slovenská gastronómia vizuálne veľmi napreduje. Niekedy dokonca vizuál predbehne aj samotné chute. Variť na fotku a variť na chuť sú dve rozdielne disciplíny. Pre mňa sú inšpiráciou samotné ingrediencie”, dodáva Křístek.

 

“Na fotkách, tak ako aj v chutiach je rozdiel,  aká je severská, stredomorská, americká, či ázijská fotografia. Úplne iné je to na sociálnych sieťach. Tam sa rozdiely stierajú. Verím, že moja životná fotka ešte len príde. Milujem paradajkovú omáčku, plnenú papriku, no viem si dať aj jedlo z donášky. Rád si objednám niečo ázijské alebo pizzu” zhrnul Křístek. 

 

Z dobruchut.sk by si na varenie vybral sviečkovú na smotane. V rozhovore však viac ako o recepte hovoril o tom, akú kompozíciu by z nej spravil, aby to aj na fotke vyzeralo dobre. 

 

 

V podcaste sa tiež dozviete: 

▶ aký vzťah má k vareniu

▶ ako sa dostal k foteniu

▶ či je rozdiel, aké jedlo fotí

▶ ako dosiahnuť, aby jedlo na fotke vyzeralo dobre

▶ aké jedlo nefotiť 

▶ aké jedlo rád konzumuje

▶ aké jedlo by si vybral z donášky 

▶ o recepte na sviečkovú na smotane z dobruchut.sk

 

 

CHUTNÝ podcast Vám prináša Milan Zimnýkoval  v spolupráci s portálom dobruchut.sk a aktuality.sk