Hoaxy o vakcínach sa šírili už v 19. storočí – vraj z nich ľuďom narastú rohy. Prvé autá boli taktiež považované za diablove stroje a zabijakov. O telefónoch sa zase hovorilo, že nám upečú mozog alebo spôsobia rakovinu. Napriek tomu sa tieto inovácie dostali do nášho každodenného života a väčšina z nás si ich ho bez nich už nedokáže predstaviť.

Strachu z inovácií čelí aj umelá inteligencia. Sčasti oprávnene, v zlých rukách totiž môže narobiť veľké škody. No zároveň má veľký potenciál na pozitívnu zmenu – napríklad v medicínskej diagnostike.

Príkladom je startup StratifAI vyvíjajúci diagnostický test Orpheus založený na umelej inteligencii, ktorý chce pomáhať s diagnostikou recidívy rakoviny prsníka. Na výsledky lekári nebudú musieť čakať týždne, ale len pár minút.

V novej epizóde podcastu Disinfo Report sa šéfredaktor portálu Infosecurity.sk Martin Hodás zhovára s renomovaným vedcom Pavlom Čekanom. Aj on sa osobne podieľal na štúdii o diagnostickom teste Orpheus, ktorú nedávno publikoval prestížny vedecký žurnál Nature Communications.

Prácu odborného portálu Infosecurity.sk môžete pravidelne či jednorazovo podporiť na platforme Darujme.sk. Vďaka vašej pomoci dokážeme pracovať na odhaľovaní dezinformácií, prispievať k ozdrave informačného prostredia a ochrane demokratických hodnôt.

See omnystudio.com/listener for privacy information.