Slovensko ovplyvňujú viaceré globálne javy, ako sú zmeny v mediálnom prostredí, populizmus, radikalizácia, polarizácia spoločnosti, fungovanie sociálnych sietí či šírenie dezinformácií s potenciálom ohroziť volebnú integritu. Náš štát je dlhodobo zraniteľný voči dezinformáciám a prokremeľskej propagande. Občania tiež pociťujú strach a ohrozenie v krízovom období, čo môžu zneužívať aj politickí predstavitelia.

Spôsobil prechod Ľuboša Blahu z Facebooku na Telegram zmenu v slovenskom informačnom prostredí? Ako môžu byť spoločenské nálady zneužité pred predčasnými parlamentnými voľbami?

Aký vývoj môžeme pred voľbami očakávať na dezinformačnej scéne? Akým spôsobom bol online priestor kľúčový pre organizáciu tzv. protestov za mier? Ako je na Slovensku zneužívanie pohlavie pre vytváranie kultúrnych rozdielov a ako sa diskreditácia prominentných žien v politickom a mediálnom prostredí spája s prokremeľskou orientáciou?

Ktoré političky a novinárky boli najčastejšie terčom vulgárnych a sexistických útokov? Aké ciele je možné za takýmito útokmi identifikovať? Ako môžeme odolávať manipulácii a škodlivému obsahu pred predčasnými voľbami?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s výkonným riaditeľom organizácie MEMO98 Rasťom Kuželom.

Podcast vznikol s podporou Európskej únie.