Z ukrajinskej strany vidíme v konflikte eskalačné momenty, napríklad v situácii okolo Bachmutu alebo v rámci informačného priestoru. Schyľuje sa teda k veľkej ofenzíve, bezpečnostní experti ale varujú, že Ukrajinci musia byť dobre pripravení a nemali by sa podvoliť tlaku na rýchle prevedenie operácie, ktorý sa objavuje vo verejnom priestore.
V čom sa odrážajú rozdiely medzi ruskou armádou a tzv. wagnerovcami a v čom je outsourcing bojových operácií na pridružené sily pre Rusko výhodný? Aké interpretácie údajného ukrajinského dronového útoku na Kremeľ sa šíria? Ako incident súvisí s ruskými oslavami 9. mája, teda tzv. Dňa víťazstva nad nacizmom? Čím boli príznačné tohtoročné oslavy Dňa víťazstva vzhľadom k alokácii vojenskej techniky na Ukrajine a v akom duchu sa niesol Putinov prejav s cieľom mobilizovať verejnú podporu „špeciálnej vojenskej operácie“? Ako sa v ruských naratívoch prejavuje oportunizmus a aké nové témy sú preberané?
Akú úlohu hrá vo vojne Západ a ako môže pomôcť pri rekonštrukcii povojnovej Ukrajiny? V čom je kľúčové postavenie strednej a východnej Európy? Ako sa mení prístup k spolupráci s Ukrajinou zo strany NATO? Ako je téma vojny na Ukrajine zneužívaná vo voľbách a akým spôsobom by mohla byť dosiahnutá väčšia transparentnosť v jej komunikácii?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s analytikom Asociace pro mezinárodní otázky v Prahe Pavlom Havlíčkom.
Podcast vznikol s podporou Európskej únie.