V online prostredí sa šíri veľké množstvo škodlivého obsahu, ktorý prispieva k polarizácii, radikalizácii či fragmentácii spoločnosti. Ide o globálny trend, ktorý je prítomný aj na Slovensku a bol viditeľný už počas pandémie. Veľkými výzvami súčasnosti sú aj úprava politickej reklamy, ochrana novinárov a nízka dôvera v médiá.
Aké kompetencie získal novovzniknutý analytický odbor v rámci Rady pre mediálne služby? Ako môže Rada pomáhať pri identifikácii systémových rizík v online priestore alebo pri rozvoji mediálnej gramotnosti na Slovensku? Môže posudzovať možnosť zneužívania obsahovej služby na ohrozenie ústavného zriadenia, národnej bezpečnosti, demokratického systému, alebo na podnecovanie nenávisti a násilia?
Aké výzvy priniesla v kontexte monitoringu online priestoru ruská agresia voči Ukrajine? Ktoré globálne zmeny v mediálnom prostredí ovplyvňujú aj slovenský priestor? Akým nedostatkom v oblasti dôvery v médiá, ochrany novinárov či mediálnej gramotnosti v súčasnosti čelíme?
Aká je úloha Európskej platformy regulačných orgánov (EPRA) a čo je cieľom európskeho zákonu o slobode médií (EMFA)? Vďaka akým nástrojom môžu nové európske legislatívy pomôcť bežným používateľom online platforiem efektívne sa brániť proti dezinformáciám? Čo prinášajú do boja proti dezinformáciám a nelegálnemu online obsahu opatrenia EÚ ako je Akt o digitálnych službách a Kódex postupov proti šíreniu dezinformácií?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s vedúcim analytického odboru Rady pre mediálne služby Stanislavom Matějkom.
Podcast vznikol s podporou Open Information Partnership.