So zneužívaním zväzkov Štátnej bezpečnosti sa stretávame úplne bežne. Často je jeho cieľom politická diskreditácia – označiť konkrétnu osobu za agenta ŠtB a poškodiť tým jeho povesť a morálny kredit.
Skutoční agenti a spolupracovníci riešia opačný problém. Dobové pramene sa snažia spochybniť, aby verejnosť neverila ich autenticite. Vďaka tomu by mohli zaryto tvrdiť, že informácie vo zväzkoch nie sú pravdivé a so Štátnou bezpečnosťou nikdy vedome nespolupracovali.
Na dobové dokumenty dohliada Ústav pamäti národa. Ako funguje overovanie ich pravosti a prečo vieme, že sa v nich nenachádzajú vymyslené záznamy? Prečo je úloha inštitúcií ako ÚPN taká dôležitá a môže svoju prácu vykonávať slobodne aj v čase vládnutia politických dezinformátorov?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report hovorí šéfredaktor portálu Infosecurity.sk Martin Hodás s hovorcom Ústavu pamäti národa Michalom Miklovičom, ktorý je zároveň vedúcim oddelenia dokumentácie ÚPN.
Infosecurity.sk prechádza na platformu Darujme.sk, kde nás môžete jednorazovo či pravidelne podporovať. Vďaka vašej pomoci dokážeme pracovať na odhaľovaní dezinformácií, prispievať k ozdrave informačného prostredia a ochrane demokratických hodnôt. Za každý dar ďakujeme.
See omnystudio.com/listener for privacy information.