Ku lietadlovej lodi Karel Gott sa pripojila atómová ponorka Loupežník Rumcajs a smerujú k domovskému prístavu Benešov nad Baltom. Chystá sa formula F1 na mestskom okruhu v Kráľovci, objavujú sa prvé návrhy známok, vtipu sa dokonca chytili české štátne inštitúcie a firmy.

Českými sociálnymi sieťami totiž už niekoľko dní žije nápad, ktorý vznikol pôvodne ako poľský vtip: čo keby sa po vzore anektovaných území na Ukrajine vrátil aj ruský Kaliningrad naspäť ku svojim koreňom, znovu sa volal Kráľovec a celá oblasť sa rozdelila medzi Poľsko a Česko.

Lenže téma má aj vážny kontext: mali by tieto územia patriť Rusku? A čo bude s Ruskom, ako vojna na Ukrajine spôsobí jeho postupný rozpad?

Tomáš Prokopčák sa rozpráva s Ninou Sobotovičovou.

Zdroje zvukov: BBC, CT24

Odporúčanie:

Nie je to tak dávno, čo našou slnečnou sústavou preletelo teleso ‘Oumuamua. Prvé z medzihviezdneho priestoru, a aj niektorí vážení a bystrí ľudia špekulovali, či to nie je, napríklad, mimozemská sonda poháňaná slnečnou plachtou. Klasický scifi román Stretnutie s Rámom je podobné: do slnečnej sústavy priletí ohromný objekt umelého pôvodu a ľudstvo sa ho rozhodne preskúmať.

Niekedy sa tomuto klasickému dielu hard scifi vyčítajú ploché postavy a plytkosť. Niežeby nie, ale to je skrátka omyl: hlavnými postavami totiž nie sú ľudia, je ňou samotné vesmírne teleso. A keďže to je Arthur C. Clarke, viac než filozofovanie ho zaujíma technika. Ak tiež máte radi tvrdé prírodné vedy a vedecko-technickú scifi starej školy, teraz Stretnutie s Rámom nanovo vyšlo v slovenčine aj v češtine. Ja dnes knihu odporúčam.

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Dobré ráno a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing

Ďakujeme, že počúvate podcast Dobré ráno.