„Naša krajina bola oslobodená a mudžahedíni v Afganistane zvíťazili,“ povedal pre Aj-jazeeru jeden z militantov hnutia Taliban priamo v budove dobytého prezidentského paláca v Kábule.

Afganistan padá po takmer 20 rokoch opäť do rúk islamistických extrémistov, ktorí v krajine pred rokom 2001 zaviedli bezprecedentné pravidlá. Ženy nemohli takmer ani vychádzať na ulicu, bola zakázaná akákoľvek zábava a odporcovia režimu boli okamžite poslaní na popravisko.

O tom, čo sa aktuálne deje v Afganistane sa Kristína Paholík Hamárová rozprávala s reportérkou denníka SME Ninou Sobotovičovou a Azimom Farhadim, azylantom, ktorý utiekol z Afganistanu pred 20 rokmi, vyštudoval žurnalistiku a aktuálne pôsobí ako vedúci Inštitútu pre migráciu komunikáciu.

Zdroj zvukov: BBC, Al Jazeera

Odporúčanie:

Ak sa chcete dozvedieť ešte viac o pozadí konfliktu v Afganistane, odporúčam vám prečítať si text nášho kolegu Matúša Krčmárika o možných scenároch vývoja situácie v krajine. Viacerí analytici totiž hovoria, že Afganistan čaká rovnaká cesta ako Vietnam, ktorý po odchode amerických vojakov padol do rúk povstalcov. Čo môže čakať krajinu, ktorá sa zmieta vo vojenských konfliktoch už viac ako 45 rokov?

Text nájdete tu: svet.sme.sk/c/22721657/afganistan-taliban-vojna-scenare-bin-ladin-terorizmus.html

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Dobré ráno a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing

Ďakujeme, že počúvate podcast Dobré ráno.