Finančné podvody na senioroch neutíchajú. Podvodníci neustále zdokonaľujú svoje taktiky, aby ich príbehy boli ešte presvedčivejšie.

V posledných dňoch sa medializovali prípady dvoch starších žien, ktoré cez okno v taške vyhodili páchateľom po 15-tisíc eur. Jedna uverila, že ide o policajtov, druhá, že ide o bankových úradníkov.

Sú to osobné tragédie, ktoré prinášajú so sebou veľký pocit hanby a hlbokého ublíženia. Spoločnosť často tieto prípady odsudzuje, no viní aj samotné obete. Ako mohli byť také naivné, že naleteli? Pýtajú sa viacerí.

Jana Maťková spolu so Zuzanou Hrabovskou z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru v podcaste Dobré ráno vysvetlia, prečo nenaletieť nie je také jednoduché.

Zdroje zvukov: TV JOJ, TV Markíza, RTVS

Odporúčanie:

Finančné podvody sa netýkajú len starších ľudí. V posledných rokoch najmä ženy, ale aj mužov kontaktujú cez sociálne siete falošné profily, ktoré na oko hľadajú lásku na celý život. Samozrejme, že ide len o ilúziu a cieľom je vytiahnuť z obetí peniaze, no ich milé slová dokážu niektorých presvedčiť natoľko, až im začnú dôverovať a rozvíjať s nimi na diaľku vzťah.

Jedného takéhoto romantického podvodníka odhalila moja kolegyňa Michaela Žureková. Za falošným účtom sa skrýval muž z Nigérie, ktorý jej neskôr prezradil, prečo to robí. Prečítajte si jej text Odhalila som romantického podvodníka z Afriky. Cez video mi po pár hodinách ukázal svoju tvár.

_

Podporte podcasty denníka SME kúpou prémiového predplatného a užívajte si podcasty bez reklamy na webe SME.sk alebo v mobilnej aplikácii SME.sk. Prémiové predplatné si kúpite na predplatne.sme.sk/podcast

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing

Ďakujeme, že počúvate podcast Dobré ráno.