Za šesť dní 130 kilometrov peši. Takto si uctievajú pamiatku tých, ktorí sa počas Slovenského štátu mesiace skrývali v lesoch a prešli obrovské vzdialenosti hladní, dehydrovaní, slabo oblečení a s obavou o holý život.
Memoriál Stopami ukrývaných detí, ktorý organizuje nezisková spoločnosť Post Bellum, mapuje reálnu trasu židovského chlapca Pavla Eliho Vaga so sestrou Esti spred 80tich rokov.
Po ich stopách išla aj naša kolegyňa, reportérka denníka SME Soňa Jánošová, ktorej sa na zážitky pýtala Jana Maťková.
Zdroj zvukov: Post Bellum SK
Odporúčanie:
Moje odporúčanie sa bude vzťahovať k dnešnej téme rozhovoru, pretože príbehy tých, ktorí zažili hrôzy druhej svetovej vojny, si treba neustále pripomínať. Kniha Číslo na tvojom predlaktí je modré ako tvoje oči je príbehom Evy Umlaufovej, ktorá sa narodila v židovskom pracovnom tábore v Novákoch.
Ako dvojročné dieťa prežila Osvienčim a ako zázrakom sa podarilo prežiť aj jej matke a sestre. Po vojne sa usadili v Trenčíne, no namiesto normálneho života opäť čelili totalitnému režimu, tento raz komunizmu aj antisemitizmu.
A som zvedavá aj na vaše knižné tipy z obdobia holokaustu, napíšte ich do našej Faceboovej skupiny Podcastový klub denníka SME.
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Dobré ráno a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Dobré ráno.