Najprv výkrik „Robo, poď sem”, potom päť výstrelov. Štyri z nich zasiahli cieľ. Presne takto pred rokom sa stal premiér Robert Fico terčom atentátu počas výjazdového rokovania vlády v Handlovej.
Útočiacim bol dôchodca Juraj Cintula, ktorého hneď na mieste spacifikovala polícia a odvtedy čaká na prvé súdne pojednávanie vo väzbe. Premiér sa z toho najhoršieho dostal a spoločnosť? Tá je podľa mnohých ešte rozdelenejšia než pred atentátom.
Čo sa dialo v prvých minútach po atentáte medzi politikmi koalície, aký posun vo vyšetrovaní nastal za jeden rok, nakoľko voliči veria Ficovmu naratívu o atentátnikovi, ktorý konal na pokyn opozície a stane sa atentát na Fica hlavným bodom jeho štvrtej vlády ?
Eva Frantová sa v podcaste Dobré ráno pýta Michala Katušku a Matúša Burčíka z domácej redakcie denníka SME.
Zdroj zvukov: TA3, JOJ, Markíza, Aktuality, BBC, Plu Jeden Deň, YouTube/SMER-SD
Odporúčanie:
Švédsky antisemitizmus tridsiatych rokov nie je žiadnym tajomstvom, ale až kniha Elisabeth Asbrink A vo Viedenskom lese stále stoja stromy, ktorá je mojím dnešným odporúčaním, ukázala, akými samozrejmými, všeobecne necitlivými a krutými činmi sa prejavoval. Poukazuje taktiež na to, do akej miery sa švédskej, ale nielen švédskej spoločnosti podarilo vytlačiť z povedomia zodpovednosť za holokaust. A ukazuje tiež na mnohé paralely so súčasnosťou. Pretože rasizmus neumrel, len zmenil jazyk. Pojem horšej rasy nahradila cudzia kultúra.
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Odoberajte aj audio verziu denného newslettra SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing