„Nepoznám jediný historický príklad, kde sa agresor zastavil len pre to, že obeť stratila schopnosť sa brániť," hovorí podpredseda Progresívneho Slovenska. Hoci vo svojej bývalej strane Za ľudí v zahraničnopolitických otázkach EÚ nepodporoval prechod na väčšinové hlasovanie, dnes tvrdí, že jednohlasnosť sa pre Slovensko stáva problémom. Zmenu „priniesol život" a skúsenosť s opakujúcim sa vetom Maďarska, vysvetľuje TOMÁŠ VALÁŠEK v podcaste.
Ak nechceme v Európe ďalšiu vojnu, poďla neho nemáme pri členstve Ukrajiny v NATO na výber. Obáva sa ale, že jej vstup do štruktúr EÚ môže „trvať roky". Napriek vojne prízvukuje, že sa Slovensko ani Západ „nikdy nesmieme vzdať ambície fungovať s Ruskom normálne". Za Putina to však podľa neho nebude.
Tomáš Valášek je podpredsedom strany Progresívne Slovensko (PS) a poslancom NR SR. V minulosti pôsobil ako slovenský veľvyslanec pri NATO a viedol aj viaceré medzinárodné programy a iniciatívy, vrátane bruselského think tanku Carnegie Europe.
V rozhovore s ním sa dozviete:
- kde má strana PS červené čiary pri sankčnej politike Únie voči Rusku, či obmedzovaní spolupráce s Čínou,
- prečo v oblasti zahraničnej politiky EÚ podporuje prechod na voľbu konsenzom,
- či by v strane PS podporili slovenské uznanie Kosova alebo vstup Turecka do Únie,
- v akom rozsahu by boli pri otákach strategickej autonómie EÚ v obrane,
- ako si predstavuje ďalšiu vojenskú pomoc pre Ukrajinu, vzhľadom na míňajúce sa zásoby,
- ako by strana podporovala obranný priemysel na Slovensku v súvislosti s európskymi diskusiami o prechode na „vojnovú ekonomiku",
- alebo ktorými krokmi by chcela strana podporovať silu slovenskej diplomacie aj pôsobenie Slovákov a Sloveniek v medzinárodných inštitúciách.
Podcast vznikol v spolupráci s Heinrich Böll Stiftung
__________
Budeme radi za Vašu spätnú väzbu, otázky alebo komentáre, ktoré nám môžete posielať na adresu [email protected]
Odoberajte denný newsletter portálu EURACTIV Slovensko a získajte aktuálne spravodajstvo z EÚ každý pracovný deň na euractiv.sk/newsletter-2
EV 166/23/EPP
6. ročník, č. 52/2023