Klimaktérium (prechod) je obdobie straty plodnosti ženy, väčšinou sa objavuje medzi 45. a 55. rokom života. Medzi jeho najčastejšie príznaky patria návaly tepla, nadmerné potenie, nespavosť, búšenie srdca, bolesti hlavy, zmeny nálad, podráždenosť, dokonca aj depresia.

V dôsledku hormonálnych zmien dochádza v tomto období života ženy k nárastu mnohých ochorení. „V období prechodu sa ženy napríklad začínajú vyrovnávať mužom v počte infarktov,“ konštatuje v rozhovore s Jankou Imrichovou v aktuálnom vydaní Gyncastu jej stály hosť, MUDr. Peter Kaščák, primár a prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky v Trenčíne.

Čo sa so ženou počas klimaktéria deje, ako zlepšiť kvalitu jej života a prečo je dôležité veriť medicíne založenej na dôkazoch? Naozaj ženy radšej potichu trpia a boja sa užívať hormonálnu liečbu? Aký je rozdiel medzi klimaktériom (prechodom) a menopauzou? Do akej miery môžu za únik moču hormóny a prečo je veľmi dôležité aj po prechode absolvovať preventívne gynekologické prehliadky?

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Gyncast a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate podcast Gyncast.

See omnystudio.com/listener for privacy information.