*Podporte podcast Index v aplikácii Toldo na sme.sk/extraindex.
Ukrajinské vojská sa minulý týždeň dostali na ruské územie. Konkrétne do Kurskej oblasti, kde sa mimo iného nachádzajú aj plynové potrubia, vrátane stanice Sudža zodpovednej za tranzit plynu cez Ukrajinu ďalej do Európy.
Rusi akciu Ukrajiny nečakali a prvé informácie o sťahovaní vojsk z doterajšieho frontu na území Ukrajiny sa objavili až v piatok. Viacerých odborníkov však zaujal tento strategický krok Ukrajiny a začali sa vynárať možné dôvody. Ako jeden z nich sa javí aj plyn, konkrétne jeho ďalší tranzit, ktorého zastavenie môže byť problémom.
„Ak by kvôli bojom došlo k zastaveniu toku plynu skôr ako na konci roka, ako sa plánovalo, môže to byť problém pre obchodníkov. Tí by museli chýbajúci plyn obstarať na krátkodobom trhu a oveľa drahšie než bežne,“ hovorí energo analytik Radovan Potočár.
Už dnes pri tom na konflikt v okolí plynových zásobníkov reagujú trhy. „Cena plynu je na osemmesačných maximách, čo je spôsobené konfliktom na Blízkom východe, ale hlavne bojom na ruskom území,“ dodáva Potočár.
Ako je to teda s plynom, ale aj s ropou, ktorá k nám ešte stále z prúdi z Ruska cez Ukrajinu, čo možno Ukrajina plánuje po obsadení infraštruktúry a ako je na scenár s nedostatkom plynu pripravené Slovensko?
V Indexe na otázky Evy Frantovej odpovedá energo analytik Radovan Potočár.
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Odoberajte aj týždenný ekonomický newsletter Index na sme.sk/indexodber
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Index.
See omnystudio.com/listener for privacy information.