Siedmeho októbra, skoro presne pred rokom, Hamas zaútočil na Izrael a odvtedy sa situácia na Blízkom východe stále viac eskaluje. Už týždne pozorujeme vzájomné odvetné boje medzi Izraelom, Hizballáhom a Iránom, ktorý militantné hnutie usídlené v Libanone podporuje.
Posledné útoky však nenechali chladnými ani finančné trhy, ktoré začínajú reagovať výkyvmi a čakajú čo bude ďalej.
Ak by Izrael zasiahol iránsku ropnú infraštruktúru, ktorá zabezpečuje 3,5 percenta svetovej produkcie, ceny ropy by to podľa analytika XTB Mareka Nemkyho mohlo posunúť výrazne nahor. „Ešte viac by s nimi mohli zamávať problémy v Hormuzskom prielive nachádzajúcom sa pri Iráne. Práve ním totiž prechádza ropa z Perzského zálivu, ktorá pokrýva dvadsať percent svetovej spotreby,“ vysvetľuje Nemky.
Dopady však konflikt bude mať aj na ekonomiky zapojených štátov v regióne. Tie totiž nie sú homogénne. „Susedia so sebou extrémne bohaté a technologicky vyspelé štáty so štátmi, kde deväťdesiat percent obyvateľstva žije v chudobe. Navyše, región je formovaný neustálymi konfliktmi,“ dodáva Nemky.
Čo sa teda na finančných trhoch deje, treba sa obávať vyšších cien pohonných hmôt a prežijú totálnu vojnu ekonomiky Blízkeho východu?
V Indexe na otázky Evy Frantovej odpovedá analytik XTB Marek Nemky.
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Odoberajte aj týždenný ekonomický newsletter Index na sme.sk/indexodber
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Index.
See omnystudio.com/listener for privacy information.