Návrh ako rekreačné poukazy. Aj takýto prívlastok si vyslúžil návrh uzákoniť sabatikal, s ktorým sa Progresívne Slovensko snaží preraziť vo voľbách. O čo ide?
Predstavte si, že minimálne desať rokov niekde pracujete, alebo, že ste aj vymenili prácu, no dohromady už zarezávate jednu celú dekádu či dlhšie. A vyhoríte. Čiže vás popisujú niektoré z nasledujúcich symptómov: podráždenosť, strata sebadôvery, vyčerpanie, nechce sa vám nič skúšať či riskovať, nie ste schopní objektivity, vaša aktivita rastie, no výsledky s nadmernou prácou nie a mohli by sme pokračovať.
Existuje portál s testom, ktorý vám napovie, či do tejto kategórie nespadáte náhodou aj vy. Stačí googliť vyhorenie. Problém sa podľa odborníkov nevyhýba takmer žiadnej profesii.
No a teda ako jedno z riešení sa v niektorých spoločnostiach ponúka spomínaný sabatikal. Teda čosi ako voľno, ktoré slúži na oddych, reset, osobnostný rast. Pokiaľ nehovoríme o klasickom univerzitnom sabatikale slúžiacom na trebárs dopísanie knihy, Slováci a Slovenky zvyknú svoju situáciu riešiť neplateným voľnom, nezamestnanosťou a len vo výnimočných situáciách im zamestnávateľ miesto postráži.
PS sľubuje návrhom vyplniť legislatívne vákuum a takýmto ľuďom priznať právo na šesťmesačné až ročné voľno s istými garanciami. Zamestnávateľom, ktorým chýba asi stotisíc ľudí, sa návrh nepáči. Pri predstave, že by prišli na čas o tých, ktorých majú, sa mnohým zatočí hlava. Navrhovatelia odpovedajú, že ale čo s človekom, ktorý je na pokraji vyhorenia?
Nakoľko je tento návrh realistický?
A ako si autori predstavujú dohnanie deficitu, ktorý by vyplácanie sabatikalovej podpory určite spôsobilo?
Ako to s tým sabatikalom vlastne je, zodpovie odborník na zamestnanosť Progresívneho Slovenska Michal Páleník.
Index je týždenný podcast denníka SME s moderátormi Nikolou Bajánovou a Adamom Valčekom.
powered by