Lacnejšie potraviny nakúpim v Poľsku, Maďarsku, aj v Čechách. Tento pocit a často aj osobnú skúsenosť majú mnohí a v posledných mesiacoch sa v nej po návšteve obchodu iba utvrdzujú.

„Len maslo u nás v septembri zdraželo o 35 percent. Horšie je na tom iba Česko. Naopak, priemer únie je niekde okolo štrnásť percent,“ hovorí analytik UniCredit Bank Ľubomir Koršňák. Ide pritom podľa neho o regionálnu vec spôsobenú nedostatkom mlieka a rozhodnutím výrobcov orientovať sa na ziskoveješie produkty ako syry.

Avšak zistiť, prečo takmer všetky potraviny na Slovensku kupujeme za rovnaké ceny alebo dokonca drahšie ako v Nemecku či Rakúsku, je už zložitejšie. Nevidíme totiž do obchodných vzťahov medzi výrobcami a predajcami. Podľa Koršňáka však ceny do značnej miery dvíha nízka konkurencia medzi obchodnými reťazcami a veľkosť krajiny.

„Najdrahšie potraviny v rámci únie majú tak malé krajiny ako Luxembursko, Malta, Estónsko, Írsko, či Dánsko,“ vyratúva analytik s tým, že takto malý trh nedáva obchodníkom veľa možností.

Čo presne to znamená, či nás v súvislosti s vtáčou chrípkou čaká ďalšie zdražovanie a ako ceny ovplyvnia nové dane vrátane tej transakčnej?

V Indexe na otázky Evy Frantovej odpovedá makroekonomický analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

_

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠[email protected]⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Odoberajte aj týždenný ekonomický newsletter Index na ⁠sme.sk/indexodber⁠

Všetky podcasty denníka SME nájdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Ďakujeme, že počúvate podcast Index.

See omnystudio.com/listener for privacy information.