*Podporte podcast Index v aplikácii Toldo na ⁠⁠sme.sk/extraindex⁠⁠.

Jeden z najmladších a najchudobnejších členov Európskej únie. Aj takéto prívlastky roky patrili Rumunsku, ktoré sa súčasťou únijného bloku stalo v roku 2007. Posledný ekonomický vývoj krajiny však hovorí niečo iné. Rumunsko vraj v raste predbehlo aj nás a stalo sa po Poľsku druhou najväčšou ekonomikou východnej Európy.

Dôvodov je viacero, jedným z nich je však odrazová čiara rumunskej ekonomiky, ktorá bola nastavená podobne nízko ako slovenská pred dvadsiatimi rokmi. „K rastu a zvyšovaniu produktivity ekonomiky v takomto štádiu stačí, ak sa začnú využívať technológie zo zahraničia. Robilo to divy v našich firmách a dnes to robí divy v rumunských,“ hovorí analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Rumunsko však, na rozdiel od Slovenska, ide ešte ďalej a chápe, že musí zmeniť taktiku a orientovať sa znalostnú ekonomiky. „Vláda strategicky podporuje rozvoj IT, napríklad aj tým, že zamestnanci v tomto odbore, ktorý zarábajú menej ako dvetisíc eur, dlhodobo neplatia žiadnu daň. Počet IT študentov tak za poslednú dekádu narástol šesťnásobne,“ dodáva Horňák.

Čo ďalšie robia Rumuni inak a v čom by sme si od nich mohli zobrať príklad, aby nakoniec tatranský tiger neskončil na konci ekonomického rebríčka?

V Indexe na otázky Evy Frantovej odpovedá makro analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

_

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠[email protected]⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Odoberajte aj týždenný ekonomický newsletter Index na ⁠sme.sk/indexodber⁠

Všetky podcasty denníka SME nájdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Ďakujeme, že počúvate podcast Index.