Na pražskej energetickej burze sa koncom augusta elektrina pre Slovensko s dodávkou v budúcom roku predávala nad tisíc eur za megawatthodinu. O pár dní neskôr jej hodnota spadla na polovičnú úroveň. Pred rokom málokedy presiahla 70 či 80 eur.
K závratným cenám silovej elektriny, teda tej, ktorá sa predáva na burze, sa v poslednej dobe začali vyjadrovať aj viacerí politici.
Vraj nedáva zmysel ak ju na Slovensku vyrobíme za niekoľko desiatok eur, predáme ju do Nemecka a naspäť sa nám vracia drahšia aj o stovky percent. Cenový rozdiel pritom musia platiť firmy a domácnosti. Systém fungovania burzy sa cez veľkú reformu chystá zmeniť aj Európska komisia.
Ako to s cenotvorbou elektriny vlastne je, čo do nej vstupuje a prečo všetku domácu elektrinu nemôžeme spotrebúvať rovno na Slovensku, sa Eva Frantová v podcaste Index pýta redaktora ekonomickej redakcie denníka SME a magazínu INDEX Jozefa Tvardzíka.
Krátky poslucháčsky prieskum: https://forms.office.com/r/0GuVCpRVVx
Viac o cenotvorbe elektriny: https://index.sme.sk/c/22998580/preco-rastu-ceny-elektriny-nemozu-za-to-len-putinove-hry-s-plynom.html
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Index a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Index.