Noviny nám začínajú umierať pred očami. Nechal sa počuť bývalý šéfredaktor britského denníka The Guardian Alan Rusbridger. A má pravdu. Na prvú si to možno nevšimneme, svet médií však už dvadsať rokov zažíva jednu obrovskú krízu, ktorá zjavne nekončí.
V USA dostalo len v januári výpoveď približne 500 reportérov, prepúšťajú pritom aj renomované denníky ako Los Angeles Times či ikonický denník Time. Na Slovensku sme sa zase dostali do stavu mediálnych púští – teda oblastí, kde žiadna lokálna televízia či noviny už ani nepôsobia.
Je za tým zle nastavené financovanie, pokles reklamy s príchodom gigantov ako Meta či Google alebo neschopnosť ľudí platiť si predplatné? A čo vôbec zánik médií v kontexte dnešnej doby znamená? Ustoja mediálne domy tlak alternatívy a čoraz nižšie príjmy?
Eva Frantová sa v podcaste Index rozprávala s Martinou Hilbertovou, analytičkou Transparency International Slovensko a s Filipom Struhárikom, redaktorom a editorom Denníka N, ktorý sa špecializuje na dianie v online žurnalistike a digitálnych médiách.
_
Ak by vás téma médiá zaujímala hlbšie, odporúčam Filipovu knihu Co je nového v médiích, kde opisuje, ako sa žurnalistika zmenila za posledné desaťročie, čo znamená jej nezávislosť, aké hodnoty žurnalistickej práce pretrvávajú a ktoré redakčné rutiny prešli zmenou.
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Index.