Kedy a prečo sa u nás menia stupne bezpečnostných hrozieb. | Hostia: Tomáš Beňuška (bezpečnostný analytik, Katedra bezpečnostných štúdií Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici) a Ivo Samson (bezpečnostný analytik, odborník na terorizmus). |
Premiér, minister vnútra a šéfovia polície, tajných služieb a armády rokovali o bezpečnostnej situácii po útoku v Moskve. Odvolávali sa na sprísnenie protiteroristických opatrení u našich partnerov, napríklad vo Francúzsku, u nás aj naďalej ponechali aktuálne platný druhý stupeň ohrozenia.
Slovensko je podľa nich aj naďalej bezpečnou krajinou, nič na tom nemení ani fakt, že u nás zadržiavame človeka, ktorý je vraj napojený na organizáciu spolupracujúcu s Islamským štátom. Prišiel k nám z Nemecka, údajne už onedlho odíde do niektorej z tretích krajín.
Čo presne znamená druhý stupeň ohrozenia, koľko ich vlastne máme a pre aké dôvody sa zvyšujú? Je vyhostenie podozrivých ľudí iba formalitou alebo pri tom môžu nastať určité prekážky? Ako úzko dnes spolupracujeme s partnermi v oblasti terorizmu a dokážeme my sami zmonitorovať podozrivé skupiny na našom území – ak u nás takéto skupiny existujú?
| Moderuje: Soňa Otajovičová;
| V premiére každý pracovný deň v Rádiu Slovensko po 18:30. Diskusiu K veci pripravuje RTVS – Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
powered by