V prvej epizóde podcastu Knižná revue sme priniesli odvážny príbeh Hany Ponickej, ktorý z obľúbenej autorky kníh pre deti razom spravil nepriateľku komunistického režimu. Keď najpopulárnejší československý reportér v lete 1966 odišiel do Izraela, neriskoval toľko, ako Ponická. Ale rovnako ako ona nastavil zrkadlo ostatným spisovateľom. Lebo na rozdiel od neho len mlčky sledovali, ako vládnuca strana začína podporovať arabské krajiny v ich snahe zničiť židovský štát.
Reč je o Ladislavovi Mňačkovi, o ktorého popularite koncom 50-tych a v 60-tych rokoch minulého storočia môže väčšina súčasných slovenských spisovateľov len snívať. Ľudia ho spoznávali na ulici, jeho knihy vychádzali v 100-tisícových nákladoch, tykal si s najmocnejšími mužmi v štáte – aj vďaka tomu, že aj on bol členom komunistickej strany.
Odchodom do Izraela a poskytnutím rozhovorov “kapitalistickým” médiám, v ktorých svoj čin vysvetlil, však mohol prísť o všetko. A aj prišiel. Čo Mňačka k odchodu do Izraela viedlo? A kým vlastne „červený Hemingway”, ako ho prezývali novinári na Západe, bol? O tom sa Dado Nagy rozpráva s Jozefom Leikertom, ktorý o Mňačkovi napísal už dve knihy. Tá ostatná s názvom Mňačko a Izrael sa nedávno dočkala už druhého vydania.
V podcaste zaznie aj ukážka z jednej z najpopulárnejších Mňačkových kníh Ako chutí moc v podaní herca Borisa Farkaša.
Vypočuť si stále môžete aj podcast o Hane Ponickej spomínaný v úvode.
Ak sa vám podcast Knižná revue páči, prihláste si ho na odber.
Vaše komentáre, postrehy či otázky nám píšte na adresu [email protected].
Ďakujeme, že sa zaujímate o slovenskú literatúru.