V minulosti sa odborníci nazdávali, že ADHD je choroba detí, ktorá sa v dospelosti vytratí.

Novšie výskumy však ukázali, že symptómy tejto poruchy si do dospelosti ponesie väčšina ľudí s ADHD, s tým, že viaceré sa môžu počas dospievania zmeniť, čo zvykne neskôr komplikovať odhalenie ADHD.

V tejto epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva so psychologičkou a psychoterapeutkou Michaelou Trúchlou, ktorá sa venuje dospelým ľuďom s ADHD.

“Pri dieťati s ADHD sa hyperaktivita prejavuje tak, že sa hýbe a skáče, nevie zostať v kľude, a potrebuje niečo robiť rukami či nohami,” vraví Michaela v podcaste. “Ale vplyvom socializácie sa tá hyperaktivita postupne zvnútorňuje a začne byť o neustálom pocite stresu. Pocite, že sa niekam ponáhľame, niečo nestíhame, že sme stále v behu alebo v pocite ohrozenia.”

Z tohto dôvodu sa v dospelosti u ľudí s ADHD zvykne objavovať viacero pridružených problémov ako sú úzkosti, problémy so spánkom či depresia.

Podľa medzinárodných výskumov má ADHD okolo 5 percent ľudí, takže na Slovensku môže mať symptómy tejto poruchy až okolo 200-tisíc ľudí. Ku skríningu sa však dostane len minimum z nich.

Porucha je do veľkej miery dedičná – ak má ADHD dieťa, je vysoká šanca, že ju má minimálne jeden z jeho rodičov. Aj preto odhalia dospelí ľudia vlastné ADHD často tak, že sa k správnej diagnostike dostalo ich dieťa.

“Ženy odhalia vlastné ADHD často až vtedy, keď sú matkami. Dovtedy svoj život nejako zvládali, ale v momente, keď majú vytvoriť režim a štruktúru ešte aj svojmu dieťaťu, tak v tom začnú zlyhávať a nabaľuje sa k tomu veľký stres,” vraví Michaela v podcaste.

“Niektoré zdroje uvádzajú, že vek dožitia ľudí s ADHD je až o 13 rokov nižší ako pri bežnej populácii. Takže aj preto je veľmi dôležité o tejto téme hovoriť,” dodáva.

V podcaste rozoberieme aj to, v čom sa líšia prejavy ADHD u mužov a u žien, ako tieto rozdiely vznikajú a Michaela vysvetlí, ako vyzerá odborná pomoc, ktorá funguje.

“Ľuďom, ktorí sa dajú zdiagnostikovať a dostanú pomoc, sa kvalita života zlepší markantne,” dodáva.

Hostka odporučila knihy:

  • Taking Charge of Adult ADHD (Russell A. Barkley)

  • When an Adult You Love Has ADHD: Professional Advice for Parents, Partners, and Siblings (Russell A. Barkley)

KAPITOLY:

(00:00) Úvod

(02:42) Ako vyzerá život dospelého s ADHD

(23:57) Ako odlíšiť ADHD od vývinovej tramatizácie

(31:20) V čom je iné ADHD u mužov a u žien

(40:58) Čo sú príčiny vzniku ADHD

(56:02) V čom spočíva terapia pri ADHD

(01:13:14) Záver

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠[email protected]⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Všetky podcasty denníka SME nájdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠sme.sk/podcasty⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠

Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.

See omnystudio.com/listener for privacy information.